• 14/04/2024

Bu Çiçeği Koparana 80 Bin Lira Ceza!

 Bu Çiçeği Koparana 80 Bin Lira Ceza!

Doğanın sunduğu binlerce nadide güzellikten biri “ağlayan gelin” çiçeği… Çiçeğin bu denli nadide oluşu ve yılın sadece ufacık bir bölümünde açıyor olması onu oldukça kıymetli kılıyor. Ters lale olarak da bilinen ve Muş’ta 365 günün sadece 15 günü çiçeklenen bu bitkinin nesli tehlike altında… Güzelliği ile büyüleyen ve önlemler alınmazsa yakında yeryüzünden silinecek olan bu lale şimdi korumaya alındı. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, nesli tehlike altında olan ters lalelerin, bir tanesini bile koparan kişiye 80 bin 465 TL idari para cezası kesileceğine dair uyarıda bulundu. Zor ve çetin geçen kış mevsiminin sona erdiğinin habercisi olarak çiçek açan ters laleler, 15 günlük ömürleriyle adeta görsel şölen sunuyorlar.

Muş’ta zorlu ve çetin bir kış mevsimini geride bıraktıklarını anlatan fotoğrafçı Merve Kuzey, “Ters lalelerin açmasını dört gözle bekliyorduk. İki saatlik bir dağ tırmanışının ardından ters laleleri fotoğraflayabildik. Çektiklerimizi fotoğraf arşivimize ekledik. Bu çiçekler gerçekten herkesin gelip, görmesi gereken güzelliklere sahipler” dedi. 

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir