Calais İngiltere için AB’nin yeni sınır kapısı haline geldi

 Calais İngiltere için AB’nin yeni sınır kapısı haline geldi

Calais ile İngiltere arasında yaklaşık 50 yıl sonra gümrük işlemleri yeniden başladı. Yolcular ve tırlar, ancak zorunlu işlemleri gerçekleştirdikten sonra Calais’den gemi yoluyla veya Manş Tüneli üzerinden İngiltere’ye geçebiliyor. İngiltere’den Calais’ye gitmek isteyenler de aynı işlemlere tabi tutuluyor.

20. yüzyılın sonundan bu yana limanın geliştirilmesi ve Manş Tüneli’nin inşa edilmesiyle İngiltere’den gelişler için Calais önemli bir geçiş noktası oldu. 75 binden fazla nüfusa sahip Calais, büyük şehir olmamasına rağmen Brexit sonrası önemli bir kent haline dönüştü.

Ülkenin ve Avrupa’nın en önemli limanlardan biri olan Calais Limanı, kentin ekonomik faaliyetlerinin üçte birinden fazlasını oluşturması halk için önemli gelir kaynağı sağlıyor.

Calais Limanı’ndan İngiltere’ye haftada yaklaşık 44 bin tır geçiş yaparken, limanın Genel Direktörü Benoit Rochet’e göre bu sayı ocaktan itibaren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve Brexit nedeniyle yüzde 20 düştü.

Fransız basınındaki haberlere göre de 2020’de Brexit’e ilişkin tartışmalar ve Kovid-19 salgını nedeniyle liman 5 milyon yolcu kaybetti.

İngiltere ile AB arasındaki ticaretin yüzde 70’inin de Calais’den geçtiği göz önünde bulundurulduğunda, Brexit ve gümrük işlemlerinin kente ve Avrupa ülkelerine olumsuz ekonomik etki edeceği düşünülüyor

İLGİLİ HABERLER