Çin’in Londra Büyükelçisi, İngiltere Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

 Çin’in Londra Büyükelçisi, İngiltere Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde basın mensuplarına, “Medya özgürlüğünü korumamız son derecede önemli. Bu, İngiltere’nin inanç sisteminin kalbinde yer alan bir şey ve gazetecilerin görevlerini rahatsız edilmeden ve saldırı korkusu olmadan yapabilmeleri inanılmaz derecede önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Cleverly, bu kapsamda Çinli Büyükelçi Cıng’ın Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını belirtti.

Bakan Cleverly, BBC muhabiri Lawrence’a ilişkin dün Twitter’dan yaptığı paylaşımda da basın ve protesto özgürlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizmişti.

Hiçbir ülkenin bundan muaf olmadığını vurgulayan Cleverly, “BBC muhabiri Edward Lawrence’ın Çin’de gözaltına alınması derin endişe verici. Gazeteciler, görevlerini gözdağı olmadan yapabilmeli.” ifadelerini kullanmıştı.

BBC: Çin’in açıklamalarını inandırıcı bulmuyoruz

BBC’den yapılan açıklamada, Lawrence’ın polis tarafından tekmelendiği ve dövüldüğü belirtilerek, BBC muhabirinin maruz kaldığı muamelenin “son derece endişe verici” olduğu vurgulanmıştı.

Açıklamada, daha sonra Lawrence’ı serbest bırakan yetkililerin, “kalabalıktan Kovid-19 kapmaması için kendi iyiliği gözetilerek gözaltına alındığı” iddiası dışında Çin’den resmi bir açıklama veya özür gelmediği kaydedilmişti.

İLGİLİ HABERLER