Coventry’de Amazon çalışanları ilk kez greve gitti

 Coventry’de Amazon çalışanları ilk kez greve gitti

Birleşik Krallık’ta ABD merkezli Amazon firmasının çalışanları ilk kez greve gitti. 

Coventry deposunda çalışan işçilerden Britanya’da 500 bine yakın üyesi bulunan GMB sendikasına bağlı 300 Amazon çalışanı, yüzde 5’lik artıştan sonra 10,5 sterline çıkan saatlik ücrete itiraz ederek greve gitti. Ağır çalışma koşullarından bahseden çalışanlar, sürekli izlendiklerini ve boş geçen birkaç dakika yüzünden azar işittiklerini söyledi.

Şeker hastası olan Garfield Hilton adlı işçi, BBC muhabirine, ‘binada boş tuvalet bulmanın her zaman mümkün olmadığını, tuvalete gidip gelmenin bazen 15 dakika sürebildiğini, dönüşte yöneticileri tarafından sorguya çekildiğini’ anlattı.

ROBOTLARA BİLE DAHA İYİ DAVRANILIYOR

Amazon çalışanları, “Depodaki robotlara bile bizden daha iyi davranılıyor” dedi.

Greve katılan işçilerden Garfield Hilton ve Darren Westwood, bazı çalışanların artan yaşam maliyetlerini karşılayabilmek için haftada 60 saat çalıştığını belirtti. Amazon, Londra ve Güney Doğu dışında Britanya’daki işçilere yüzde 5 zam teklif etti. Bu saatlik 50 peniye denk geliyor.

Amazon sözcüleri ise 2018’den bu yana işçilere yüzde 29 oranında zam yaptıklarını ifade etti. Londra’da işçi ücretleri saatlik 11,5 sterlin; ülkenin geri kalanında ise 10,5 sterlin. İşçiler saatte en az 15 sterlin ücret talebinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER