• 14/04/2024

Covid-19 Everest Dağına Kadar Erişti

 Covid-19 Everest Dağına Kadar Erişti

Koronavirüsün dünya çapında büyük bir kitleyi etkileyip, hemen her ülkeyi enfekte ettiğini biliyoruz. Şimdi de hiç umulmayacak bir yerden pozitif vaka haberi geliyor… Everest Dağı! Dünyanın en yüksek dağlarına ev sahipliği yapan Himalayalardaki Everest Dağı’na tırmanmak için yola çıkan dağcılardan birinin koronavirüs testi pozitif çıktı. 

Nepal her yıl yüzlerce insanın Everest’e tırmanmak için ziyaret ettiği ülkelerden bir tanesi… Covid-19 sebebi ile 1 yıldan uzun süredir kapalı olan ülke, geçtiğimiz dönemlerde belli şartlar altında yeniden açıldı. Everest’e tırmanmak isteyen dağcıların ve doğa aşıklarının bu ülkeyi yeniden ziyaret edebilmesi, Avrupa’da bunalan dağcıları harekete geçirdi. 

Koronavirüs testi pozitif çıkan Norveçli dağcı Erlend Ness, 8 gün hastanede karantina altına alındı ve onunla birlikte yola çıkan diğer arkadaşlarının da pozitif olma şansı yüksek. Halihazırda Erlend Ness’le birlikte dağa tırmanan yerli rehberin test sonuçları pozitif çıkmış durumda. Norveçli dağcı kimselerin bulunmadığı Everest Dağı’nda virüsü nasıl kaptı bilinmiyor. Fakat kendisi virüsü Kumbu Vadisi’ndeki çay evlerinden birinde kapmış olabileceğini düşünüyor.

İLGİLİ HABERLER