Caria Holidays

Covid-19’a Karşı Toplumsal Bağışıklık Kazanmak Mümkün Mü?

 Covid-19’a Karşı Toplumsal Bağışıklık Kazanmak Mümkün Mü?

Covid-19 kısıtlamaları bazı ülkelerde azalırken, bazılarında ise çoğalmaya devam ediyor… Peki toplumsal bağışıklık yani sürü bağışıklığı nedir? Covid-19’a karşı toplumsal bağışıklık kazanmak mümkün mü? İsrail sürü bağışıklığı için harekete geçen ilk ülkelerden biri olarak bu konudaki detayları kamuoyuyla paylaştı ve bakın neler dedi…

İsrail’in önde gelen doktorlarından Prof. Eyal Leshem, ülkenin Covid-19 hastalığına karşı toplumsal bağışık kazanmak üzere olduğunu açıkladı. Belli bir bulaşıcı hastalığa karşı bir topluluğun büyük bir kısmının bağışıklık kazanması ve sonunda hastalığın yayılmayacak noktaya gelmesi sürü bağışıklığı olarak anılıyor. Eğer her insan kendi başına bağışıklık kazanmayı başarırsa hastalığın yayılması imkansız hale gelecek. Peki sürü bağışıklığının bu hastalığı alt etmesi adına bir ülkenin yüzde kaçı bağışıklık geliştirmiş olmalı? İsrail için bu rakamların ülke nüfusunun %70 ya da %80’i olduğu belirtiliyor. Ancak İngiltere’deki bilim insanları bu konuya daha temkinli yaklaşıyor.

Brighton Üniversitesi’nden virolog Dr. Sarah Pitt, toplumsal bağışıklığın sağlandığı sonucuna varmadan önce “aşırı temkinli” olmak gerektiğini söylüyor. Bu arada İsrail nüfusunun yarısı zaten aşılanmış durumda. Aynı zamanda bugüne dek görülen pozitif vakaların da bir noktada bağışıklık kazanmış olması bekleniyor. Fakat sürü bağışıklığı sisteminin her ülke için aynı sonuçları yaratması mümkün gözükmüyor.

İLGİLİ HABERLER