• 18/05/2024

David Cameron, İngiltere’nin İsrail’e silah ihracatını askıya almayacağını açıkladı

 David Cameron, İngiltere’nin İsrail’e silah ihracatını askıya almayacağını açıkladı

AP Photo/Kevin Wolf

Geçen hafta Gazze’ye yönelik hava saldırısında hayatını kaybeden yedi yardım görevlisinin ardından David Cameron, İngiltere’nin İsrail’e silah ihracatını askıya almayacağını doğruladı. Dışişleri Bakanı, en son yasal tavsiyeleri inceledikten sonra İngiltere’nin ihracat lisansları konusundaki pozisyonunun ‘değişmediğini’ belirtti. Ancak, Downing Street, Gazze’deki insani kriz ve saldırıda ölen üç İngiliz vatandaşı nedeniyle Muhafazakâr Parti’nin silah ihracatını askıya alması yönündeki baskının arttığını belirtti.

Cameron, İngiltere’nin uluslararası hukuk çerçevesinde hareket etmeye devam edeceğini vurguladı ancak insani yardıma erişim konusunda ciddi endişelerin devam ettiğini belirtti.

David Cameron’ın Açıklamaları

David Cameron, İsrail’e yönelik silah tedarikine izin vermeye devam etmenin İngiltere’yi diğer “benzer düşüncelere sahip ülkelerle” aynı seviyeye getireceğini söyledi. Ancak, Cameron, hukuki tavsiyeleri yayınlamayı reddetmesine rağmen İngiltere’nin bu konuda sağlam bir yasal sürece sahip olduğunu ve her zaman kanunlara tabi bir hükümet olduklarını vurguladı. Ayrıca, İsrail’in Gazze’ye yardım gönderme taahhütlerinin gerçeğe dönüştürülmesi gerektiğini ve İngiltere’nin bu konuyu yakından takip edeceğini ifade etti.

İLGİLİ HABERLER