Debi Fırtınasının şiddetli yağış ve fırtına getirmesi bekleniyor

 Debi Fırtınasının şiddetli yağış ve fırtına getirmesi bekleniyor

Debi Fırtınasının şiddetli yağış ve fırtına getirmesi bekleniyor

Birleşik Krallık’ın bazı kısımları, Debi Fırtınası’nın gelişi öncesinde şiddetli rüzgarlara ve şiddetli yağmura hazırlanıyor.

Fırtınanın sabah saatlerinde kuzey İngiltere’ye ve kuzey Galler’in bazı bölgelerine ulaşacağı ve kıyı bölgelerinde saatte 80 mil hıza varan rüzgarlar olacağı belirtiliyor.

Ayrıca uçuşan molozlar ve büyük dalgalar nedeniyle hayati tehlikenin söz konusu olabileceği vurgulanıyor.

Sezonun dördüncü fırtınası olan Debi, aynı zamanda Birleşik Krallık’ın birçok yerinde su baskını, seyahat gecikmeleri ve elektrik kesintilerine de yol açabilir.

Fırtına, kırmızı hava uyarılarının yapıldığı İrlanda Cumhuriyeti’nde gelişti ve Birleşik Krallık’ı kasıp kavurmaya hazırlanıyor.

KUZEY İRLANDA

Met Ofisi, Güneybatı Kuzey İrlanda’da saat 06:00’dan öğlene kadar sarı renkli bir uyarı yayınladı. Kuzey İrlanda’nın geri kalanı saat 14:00’e kadar yağmur ve rüzgar nedeniyle sarı uyarıyla korunuyor.

SARI UYARI

Rüzgar için sarı hava uyarıları da Manchester, Sheffield, Liverpool, Bangor ve St Davids gibi Kuzey İngiltere ve Galler’in büyük bölümünde 04:00 ile 18:00 saatleri arasında uygulanıyor.

Güney Esk Nehri’nin ardından yüzlerce evin boşaltılmak zorunda kaldığı Angus’taki Brechin de dahil olmak üzere geçen ay Babet Fırtınası’nın vurduğu kuzeydoğu İskoçya’nın bazı bölgeleri için de saat 10:00 ile 21:00 arasında yağmur uyarısı yapıldı.

ÇOK GÜÇLÜ VE ZARAR VERİCİ

Met Office’in baş meteoroloğu Jason Kelly, Debi’nin “hızla gelişeceğini ve İrlanda Cumhuriyeti’nin bazı bölgelerine potansiyel olarak çok güçlü ve zarar verici rüzgarlar getireceğini” ekledi.

Kuzey İrlanda’da da “şiddetli yağmur dönemi” beklendiğini belirten yetkili, “En kuvvetli rüzgarlar Birleşik Krallık’a ulaşmadan önce bir miktar hafiflemiş olsa da, hâlâ bazı önemli etkiler bekliyoruz” diye devam etti.

Ciaran Fırtınası İngiltere’nin güney kıyısı boyunca şiddetli rüzgarlar ve şiddetli yağmur getirirken, Batı Sussex’in Yapton kentinde araçlar sular altında kalan bir yolda sürüyor.

İLGİLİ HABERLER