• 19/05/2024

Diyetisten Öykü Uman: Düzenli ceviz tüketiminin faydaları

 Diyetisten Öykü Uman: Düzenli ceviz tüketiminin faydaları

Diyetisten Öykü Uman: Düzenli ceviz tüketiminin faydaları

Diyetisyen Öykü UMAN – Londra/ Ceviz,  bağırsak florasını dengeleyerek, kalp hastalıklarını  önlüyor. Texas üniversitesinde yapılan araştırmaya göre düzenli ceviz tüketimi  kalbi koruyan aminoasit( homoarginine) üretimini artırıyor, vücutta bu aminoasitin eksik olması halinde  ise, kardiyovasküler hastalıklarına yakalanma  riski oldukça artıyor.

Pensilvanya üniversitesindeki diğer araştırmalara göre ceviz aynı zamanda kolesterolü ve kan basıncını dengeliyor. Yüksek antioksidan içeriği ile Amerikan Kalp Derneği tarafından kalp dostu ve kanser önleyici besin olarak listede yer almıştır.

Cevizin yararları oldukça fazladır, fakat porsiyon kontrolü ile tüketmek kalori dengesi açısından da önemlidir. Günlük ceviz tüketimi kişinin biyolojik ve fizyolojik durumuna göre belirlenmelidir, ortalama günlük ceviz tüketimi 5-7 arasında olmalıdır.

Ceviz tüketimi için birçok alternatif mevcuttur.Salatalara ve sebze çorbalarınıza ceviz ekleyerek hem lif oranını hem de antioksidan içeriği artırmış olursunuz, kuru meyveler ile ara öğünlerde birlikte tüketmek ise  kan şekerinizi dengeler ve açlık hissinizi erteler aynı zamanda pişmiş yulaf ve granola gibi kahvaltı öğünlerinde kullanmak sağlıklı alternatifler arasındadır.

İLGİLİ HABERLER