Dünyanın Yakınında Yeni Bir Kara Delik Keşfedildi

 Dünyanın Yakınında Yeni Bir Kara Delik Keşfedildi

Bilim dünyası öyle ki, yeni bir keşfin gerçekleşmediği tek bir gün geçmiyor. Gezegenimiz, uzay ve evren ile ilgili akıl almaz gerçekler bir bir ortaya çıkarken şimdi de, dünyaya en yakın kara delik keşfedildi. Yeri ve konumu tam olarak tespit edilen ve “tek boynuzlu at” yani “The Unicorn” olarak anılan bu kara delik, güneşten tam 3 kat daha büyük. Kulağa oldukça korkunç gelen boyutlara sahip olan “The Unicorn” gezegenimizden sadece 1500 ışık yılı uzaklıkta!

Henüz keşfedilmiş olan kara deliğe “tek boynuzlu at” isminin seçilmiş olma nedeni; ilk olarak kara deliğin bir kara deliğe oranla küçük boyutlu olması… Güneşten 3 kat büyük olsa bile “the unicorn” evrendeki en büyük kara delik değil. İkinci olarak ise; Yunanca’da tek boynuzlu at anlamına gelen Monoceros takımyıldızının oldukça yakınında bulunması kara deliğin bu ismi almasına sebep oluyor. 

Varlığı ve konumu yeni tespit edilen kara delik ile ilgili araştırmayı gerçekleştiren ve ABD’deki Ohio Eyalet Üniversitesi’nde astronomi öğrencisi olan Tharindu Jayasinghe, “Sistem çok benzersiz ve tuhaf. Bu ismi kesinlikle hak ediyor.” şeklinde konuştu. Araştırma ekibi bu kara deliği tesadüf eseri bir kırmızı dev yıldızı incelerken buldu. Sonunda bu kırmızı dev yıldızın yüksek ihtimalle bu kara delik tarafından yutulmuş olabileceği tespit edildi. 

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir