• 20/05/2024

Elektronik sigara sağlık açısından ne kadar güvenli?

 Elektronik sigara sağlık açısından ne kadar güvenli?

Jordan North – Dr Stephen Childs at Sunderland University

Sunucu ve podcast yayıncısı Jordan North, sigarayı bırakmaya çalışırken elektronik sigaraya başladı. Ancak, elektronik sigaranın da kendisine bağımlılık yapmaya başladığını fark etti. Şimdi, sağlığı açısından elektronik sigaranın ne kadar güvenli olduğunu sorguluyor.

Britanya’da elektronik sigara kullanımının hızla arttığı biliniyor. Action on Smoking and Health’in tahminlerine göre, son on yılda e-sigara kullananların sayısı üç katına çıktı. Ancak, bu popülerlik beraberinde sağlık endişelerini de beraberinde getiriyor.

Sağlık Uzmanlarının Görüşü

Sağlık uzmanları, elektronik sigaraların tütün dumanından daha az toksin içerdiğini belirtiyor. Ancak, gençler arasında elektronik sigara kullanımının sigarayı bırakma yerine yeni bir bağımlılığa yol açabileceği endişesi var.

Elektronik Sigara İçeriği ve Etkileri

Jordan, elektronik sigaranın içeriği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sunderland Üniversitesi’nde araştırma yapan Dr. Stephen Childs ile görüştü. Elektronik sigaraların içindeki sıvının, nikotin ve tatlandırıcı kimyasalların yanı sıra işlenmiş gıdalarda bulunan katkı maddelerini içerdiğini öğrendi.

Sağlık Riskleri

Dr. Childs, bu katkı maddelerinin solunmasıyla akciğerlerde iltihaplanma gibi sorunlar olabileceğini belirtti. Bu nedenle, elektronik sigara kullanımının uzun vadeli etkileri hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

Jordan North, elektronik sigaranın sağlık üzerindeki etkilerini ve kendisinin alışkanlıklarını gözden geçirerek sağlıklı bir karar verme sürecine girmiş durumda. Bu tartışma, elektronik sigara kullanıcılarının ve potansiyel kullanıcıların sağlık konusundaki bilinçlenmesine katkı sağlayabilir.

İLGİLİ HABERLER