Elif Şafak ve Sevda Altunoluk, “BBC 100 Women 2021” listesinde

 Elif Şafak ve Sevda Altunoluk, “BBC 100 Women 2021” listesinde

BBC’nin 2021 yılındaki en etkili 100 kadını seçtiği listesinde yazar Elif Şafak ve Türk Milli golbol oyuncusu Sevda Altunoluk yer aldı.

BBC, listeye bu sene “reset” tuşuna basarak “toplumu, kültürü ve dünyayı tekrar inşa eden” 100 kadının alındığını ifade etti.

YARISINI AFGANİSTAN’DAN KADINLAR OLUŞTURUYOR

Listenin yarısını bu sene radikal İslamcı Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’dan kadınlar oluşturuyor. BBC, bu kadınların güvenliğini sağlamak için bazılarının isim ve fotoğraflarını kullanmadı. Britanya devlet yayını, kadın haklarının erozyona uğramaya devam ettiği Afganistan’da bu kadınların verdiği cesur mücadeleye dikkat çekmek istediklerini belirtti.

ENGELLİ GOLBOL YILDIZI

Listenin Altunoluk ile ilgili bölümünde görme engelli golbol yıldızının iki Paralimpik Oyunları’nda en çok skor üreten oyuncu olduğuna ve dünyanın en iyi golbol oyuncusu olarak görüldüğüne dikkat çekildi. Türkiye Golbol Milli Takımı, Rio 2016 ve Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda altın madalya kazanmıştı.

ELİF ŞAFAK

Listenin Elif Şafak ile ilgili bölümünde ise yazarın kadın ve LGBTİ+ hakları için bir aktivist olduğuna, kitaplarının da onlarca dile çevrildiği ve birçok ödül kazandığına dikkat çekildi.

İLGİLİ HABERLER