• 16/04/2024

Endonezya, Proje İçin Elon Musk’a Ada Tahsil Edecek

 Endonezya, Proje İçin Elon Musk’a Ada Tahsil Edecek

ABD’de fırlatma sahaları bulunan ve Elon Musk’ın projesi olan SpaceX, Endonezya’da yeni bir platform kurmaya hazırlanıyor. Elon Musk’a bu özel projesi için ada tahsil etmeyi kabul eden Endonezya hükümeti, vatandaşların tepkisine maruz kaldı. Endonezya yerlileri bu karardan ötürü öfke kusuyor.

Endonezya’nın Batı Papua bölgesindeki Biak isimli adanın tamamıyla Elon Musk’ın SpaceX projesine tahsis edilmesinin gündeme gelmesi, adada yaşayan sakinler için oldukça üzücü bir durum. Elon Musk’ın Ay’a insan göndermeyi hedeflediği bu projesi için Biak adasına bir fırlatma noktası kuracağı tahmine diliyor. Oldukça büyük bir yıkım ve inşaat aşamasından geçmesi gereken bu platform, adanın atmosferini büyük ölçüde etkileyeceğe benziyor.

Musk henüz Endonezya’nın bu teklifine yanıt vermedi. Ancak ada sakinleri, ormanların ve denizin tahrip edilmesinden oldukça endişeli. Tüm yaşamını Biak adasında geçiren 54 yaşındaki Markus Abrauw, Endonezya’nın teklifine tepki gösteren insanlardan sadece biri ve doğup büyüdüğü doğal atmosferin yerle bir olmasını asla istemiyor. 

İLGİLİ HABERLER