Erasmus’tan çıkan İngiltere Turing’i başlattı

 Erasmus’tan çıkan İngiltere Turing’i başlattı

Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra öğrenci değişim programı Erasmus’un da dışında kalan İngiltere, ‘Turing’ adıyla kendi uygulamasını başlattı. Ancak, program Erasmus’ta sunulan avantajların çok gerisinde kaldığı gerekçesiyle eleştirilerin hedefi oldu.

Erasmus Avrupa’da yaşayan, çalışan ve seyahat eden milyonlarca öğrenci için önemli bir program. Ancak Brexit ile Erasmus’a da veda eden İngiltere yeni başlattığı program ile öğrencilere alternatif sunmayı planlıyor.

Hafta başında detayları açıklanan ‘Turing programı’na gelen tepkiler çeşitli oldu. İkinci Dünya Savaşı’nın gidişatını değiştiren ve modern bilgisayarların icat edilmesini sağlayan matematikçi Alan Turing’in adı konulan bu eğitim ve öğrenci değişim programı için ilk aşamada 100 milyon sterlin (116 milyon euro) ayrıldı.

Resmi olarak Eylül 2021’de başlayacak program için başvurular Mart ayından itibaren yapılabilecek.

Ne var ki, Turing programının bu aşamada Erasmus’a kıyasla önemli dezavantajları bulunuyor. Ayrıca kapsama alanı ve vizyon bakımından da Erasmus ile kıyaslamak zor. Erasmus 30 yıllık bir uygulama ve bu çerçevede şimdiye kadar 10 milyon öğrenci tarafından kullanıldı.

İLGİLİ HABERLER