• 18/05/2024

Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye İstanbul’da görüştü

 Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye İstanbul’da görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanlığı / AP

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile İstanbul’da bir araya geldi. Görüşmenin ana gündemi Gazze’deki durum, insani yardımların kesintisiz iletilmesi ve ateşkes süreci için atılacak adımlar oldu.

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Görüşme

Görüşme, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşti. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede İsrail’in Gazze’deki saldırıları, insani yardımların kesintisiz iletilmesi ve adil bir barış süreci gibi konular ele alındı.

Erdoğan’ın İfadeleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Filistin’e yönelik insani yardımlarına devam ettiğini ve İsrail’e karşı bir dizi yaptırım uygulandığını belirtti. Erdoğan, İsrail’in saldırılarının bedelini ödeyeceğini, Türkiye’nin Gazze’ye yönelik katliamları anlatmaya devam edeceğini ve Filistin Devleti’nin bağımsızlığına giden yolda bölgesel barış için çalışılacağını ifade etti.

İsrail ve İran Gerilimleri

İsrail ile İran arasındaki gerilimlerin de ele alındığı görüşmede, Erdoğan, İsrail’in saldırılarına zemin kazandıracak gelişmelerin önlenmesi gerektiğini ve Batı’da İsrail’in saldırılarını sorgulayan havanın korunmasının önemini vurguladı.

Filistin’e İnsani Yardımlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Filistin’e yaptığı insani yardımların devam ettiğini ve bugüne kadar 45 bin tondan fazla yardım malzemesi sevk edildiğini belirtti. Erdoğan, ticarete getirilen kısıtlamalar gibi İsrail’e yönelik bazı yaptırımların da uygulandığını açıkladı.

Görüşmeye Katılan İsimler

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan eşlik etti.

İLGİLİ HABERLER