Erdoğan’dan Sigaraya Karşı Yeni Kanun Talimatı: İngiltere Modeli İncelenecek

 Erdoğan’dan Sigaraya Karşı Yeni Kanun Talimatı: İngiltere Modeli İncelenecek

Erdoğan’dan Sigaraya Karşı Yeni Kanun Talimatı: İngiltere Modeli İncelenecek

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, sigaraya karşı yeni düzenlemeler yapılması talimatını verdi. Erdoğan, İngiltere’de 2009’dan sonra doğanlara sigara satışını yasaklayan kanunun Türkiye’de de incelenmesini istedi

Dünya Tütünsüz Günü kapsamında Vahdettin Köşkü’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Erdoğan, tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekti. Erdoğan, “Dünya Tütünsüz Günü etkinliklerinin tütün zararlarına ilişkin farkındalığın artmasına katkı sağlamasını diliyorum. Sigara endüstrisi, çocuklarımız başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini hedef alıyor” dedi.

Tütün Endüstrisinin Büyümesi

Erdoğan, tütün şirketlerinin her yıl milyarlarca dolar kazandığını ve insanların hayatını tehlikeye attığını belirtti. “Tütün endüstrisi, yeni ürünlerle ve kanuni boşluklardan faydalanarak kazancını artırıyor. Her yıl 700 milyar dolar kazanç sağlıyor” diye konuştu.

Türkiye’deki Ölüm Oranları

Erdoğan, Türkiye’de her yıl 85 bin insanın sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade etti. “Dünyada her gün 20 bin kişi sigaradan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle ölüyor” dedi.

Sigaraya Karşı Mücadele

Erdoğan, hem kendisinin hem de hükümetin yıllardır sigaraya karşı mücadele ettiğini vurguladı. “Sigara paketlerine el koyduk, söz aldık, paketleri Cumhurbaşkanlığı makamında sergiledik. Gençleri sigara bağımlılığına karşı bilinçlendirdik. Kapalı mekanlarda sigara yasağı, para cezaları ve yüksek vergilerle mücadele ettik” dedi.

Yeni Kanun Sinyali

İspanya’dan gelen bir öğrenci, ülkelerinde tütün mamullerinin çevre düzenlemelerine tabi tutulduğunu ve sigara izmaritlerinin temizlenmesinden tütün şirketlerinin sorumlu olduğunu belirtti. Erdoğan, bu düzenlemeyi değerlendireceklerini söyledi.

İngiltere Modeli İncelenecek

Birleşik Krallık’tan gelen bir öğrenci, 2009 yılı ve sonrasında doğan kişilere sigara satışını yasaklayan yasadan bahsetti. Erdoğan, bu yasa hakkında çalışma yapılmasını istedi. “İngiltere modeli incelensin, gerekirse iletişime geçelim” dedi.

Çocukları Korumaya Yönelik Düzenlemeler

AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut, İngiltere’deki yasanın Türkiye’ye adapte edilebileceğini belirtti. “2009 yılında doğan çocuklar sigara alamayacak. Çok güzel bir kanun, çocukları korumak adına. Biz bunu çalışalım” dedi. Erdoğan, “Evet, çalışalım” yanıtını verdi.

Sigara Fabrikalarının Geleceği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 yaşındaki Nilay Akman adlı öğrencinin “Sigara fabrikalarını kaldırabilir miyiz?” sorusuna “Olabilir” yanıtını verdi.

İLGİLİ HABERLER