Eski İngiliz komutandan, Prens Harry’nin Afganistan’la ilgili açıklamalarına tepki

 Eski İngiliz komutandan, Prens Harry’nin Afganistan’la ilgili açıklamalarına tepki

Afganistan’da görev yapan eski İngiliz ordu komutanı, Sussex Dükü Prens Harry’nin, Afganistan’da görev yaptığı dönemlere ilişkin anı kitabındaki ifadelerini “düşüncesizce” bulduğunu söyledi.

2003’te Afganistan’daki İngiliz kuvvetlerini komuta etmek için başkent Kabil’e gönderilen eski Albay Richard Kemp, Prens Harry’nin 10 Ocak’ta yayımlanacak anı kitabına ilişkin BBC’ye değerlendirmelerde bulundu.

Prens Harry’nin Afganistan’da 25 kişi öldürmesini “satranç taşlarının tahtadan çıkarılması” olarak tanımlamasını “düşüncesizce” bulduğunu belirten eski albay, bu yorumlarının Harry’nin güvenliğini tehlikeye atabileceğini ve Taliban sempatizanı çevrelerde “intikam alma” duygusunu harekete geçirebileceğini kaydetti.

Kemp ayrıca, bu ifadelerin Prens Harry’nin şöhretine zarar verebileceği yorumunu yaptı.

Harry’nin Afganistan’da kaç kişiyi öldürdüğünü söylemesinin kendisi için “sorun teşkil etmediğini” belirten Kemp, Prens’in İngiliz ordusunun, “isyancı” Afganları “insan gibi değil, satranç taşları gibi gördüğü” yönündeki yorumunu doğru bulmadığını belirtti.

Kemp, “Bu hiç de bir satranç değil ve İngiliz ordusu insanları onun iddia ettiği şekilde eğitmiyor.” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLER