Ev fiyatları altı ay sonra ilk kez arttı

 Ev fiyatları altı ay sonra ilk kez arttı

Ev fiyatları altı ay sonra ilk kez arttı

İngiltere’de Halifax’a göre ev fiyatları Ekim ayında altı aydan beri ilk kez arttı, ancak değerlerin gelecek yıl düşmesi bekleniyor.

İngiltere’nin en büyük mortgage kuruluşu, fiyatların geçen ay %1,1 arttığını ve ortalama mülk değerinin 281.974 £’a çıktığını söyledi.

Ancak Halifax, artışın satılık ev eksikliğinden kaynaklandığını ve alıcılardan gelen talebin zayıf kaldığını söyledi.

Alıcıların daha yüksek faiz oranları ve yaşam maliyeti baskılarıyla karşı karşıya kalmasıyla birlikte fiyatların 2025 yılına kadar düşmesi bekleniyor.

Halifax’ın verilerine göre Ekim ayında ev fiyatları geçen yılın aynı noktasına göre %3,2 düştü.

Halifax Mortgages yöneticisi Kim Kinnaird şunları söyledi: “Potansiyel satıcılar temkinli bir tutum sergiliyor gibi görünüyor, bu da satılık ev arzının düşük olmasına neden oluyor.Bu durum muhtemelen fiyatların genel olarak zayıf kalan alıcı talebi tarafından yönlendirilmesinden ziyade, kısa vadede fiyatları güçlendirmiş olacaktır” dedi.

Yakın zamana kadar İngiltere Merkez Bankası, yükselen enflasyonu dizginlemek amacıyla faiz oranlarını istikrarlı bir şekilde artırıyordu. Artış ev sahipleri için daha yüksek ipotek oranlarına yol açtı.

Banka, son iki toplantısında faiz oranlarını değiştirmeden yüzde 5,25’te bırakırken, yakın zamanda düşürmesi beklenmiyor.

İLGİLİ HABERLER