• 16/04/2024

Fransa Senatosu Cumhuriyet İlkelerine Karşı Çıkanlara Oturum Vermeyecek!

 Fransa Senatosu Cumhuriyet İlkelerine Karşı Çıkanlara Oturum Vermeyecek!

2 Nisan günü Avrupa’da yaşanan son gelişmelerden bir tanesi de Fransa Senatosu’ndan geldi… Fransa, cumhuriyetin ilkelerine karşı çıkan yabancılar için yeni bir yasa tasarısı gündeme getirdi ve yabancılara oturum vermek ve oturumlarını yenilemek konusunda katı davranacaklarını belirtti. Yabancılara oturum belgesi verilmemesi ve yenilenmemesi yönündeki bu karar maddesinin “ayrılıkçı” yasa tasarısına eklenmesi yönünde karar verildi. 

Fransa senatosunda “ayrılıkçı” yasa tasarıları üzerine görüşmeler devam ederken, söz konusu maddenin tam anlamıyla yürürlüğe girmesi adına Ulusal Meclis’in onayı bekleniyor. Yakın zaman içerisinde yürürlüğe gireceği su götürmez bir gerçek olan bu yasanın, ülkede yaşayan yabancılar için şartların zorlaşmasına yol açacağı kesin. Açık şekilde cumhuriyet ilkelerine karşı çıkan yabancı insanların hoşgörü göstermeksizin ne oturum izni alabilmeleri ne de mevcut oturumlarını yenilemeleri asla mümkün olmayacak.  

İlerleyen süreçlerde, Fransa’nın benimsediği ve önem verdiği politik ve siyasi konularda yabancıların söz hakkının daha da sınırlanacağı ve eğer durum göz ardı ya da suistimal edilirse, çeşitli farklı yasa tasarılarının gündeme gelip gelmeyeceği de elbette kafaları kurcalıyor. Mevcut oturum izinlerinin yenilenmemesinin yanı sıra, iptal edilmesi, sınırdışı ya da daha farklı yaptırımlar olur mu, ilerleyen dönemlerde göreceğiz. 

Tüm bunların yanı sıra ayrılıkçı yasaya maruz kalacak yabancı vatandaşların nasıl tespit edileceği bir başka merak konusu… Bu konuda son olarak İktidar Partisi Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) Senatörü Arnauld de Belenet,  bu maddenin hedefini desteklediğini ifade etti ve ekledi; “Ancak cumhuriyet ilkelerinin reddedildiğini kim ve hangi çerçevede tespit edecek bunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor” 

İLGİLİ HABERLER