Fransa’da 1 Mayıs: 3 Polis Yaralı, 39 Kişi Gözaltında

 Fransa’da 1 Mayıs: 3 Polis Yaralı, 39 Kişi Gözaltında

1 Mayıs kutlamaları, kısıtlamaların daha hafif olduğu ülkelerde bir şekilde gerçekleştirilirken, bazı ülkelerde elbette olaylar da kaçınılmaz oldu. Türkiye 1 Mayıs’ı tam kapanmanın gölgesinde geçirirken, Fransa’da ise 1 Mayıs olayları patlak verdi. 

Başkent Paris’te sendikaların ve sivil toplum kuruluşların çağrısıyla düzenlenen 1 Mayıs etkinlikleri çerçevesinde, Republique Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, Nation Meydanı’na kadar yürüdü. Sarı yelekliler de bu gösteriye katıldı. Eylemde, göstericiler ile polis arasında zaman zaman arbede yaşanırken, eylemciler bir çöp bidonunu ateşe verdi, bir bankanın camını kırdı ve çevreye zarar vermeye başladı.

Sakince tamamlanması gereken yürüyüş bu şekilde yön alınca ortalık karıştı ve göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı. Bu arbede esnasında 3 polis yaralanırken, 39 kişi gözaltına alındı. Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği 1 Mayıs etkinliklerine katılan kişilerden bazıları, yoğun gazdan etkilendi ve fenalık geçirdi. Arbede esnasında yaralanan insanlar da oldu. 

İLGİLİ HABERLER