Caria Holidays

‘Genç kadınların neredeyse tümü cinsel tacize uğruyor’

 ‘Genç kadınların neredeyse tümü cinsel tacize uğruyor’

İngiltere’de yapılan bir araştırma, genç kadınların hemen hemen tümü cinsel tacize maruz kaldığını ortaya koydu. Kadınların büyük çoğunluğu ise yetkililerin bu tacizle gerektiği şekilde ilgilenmediğine inanıyor.

The Guardian’ın haberine göre; Birleşmiş Milletler’in kadın çalışmalarının İngiltere kolu UN Women UK tarafından yapılan araştırma, 18-24 yaş grubundaki kadınların yüzde 97’sinin, tüm yaşlardan kadınların da yüzde 80’inin kamusal alanda tacize uğradığını ortaya koydu.

UN Women UK’den Claire Barnett’ın, “Bu bir insan hakları krizi. ‘Bu sorun çözülemeyecek kadar zor’ demek yetmiyor; hemen ele alınması gerekiyor. Genç kadınların nesne olarak görülmemek veya saldırıya uğramamak için davranışlarını sürekli deşitirmeye çalıştığını görüyoruz. Daha yaşlı olanlar da karanlıkta, hatta kışın gündüz vakti evden çıkma halinde ciddi güvenlik kaygıları taşıyor” diye konuştu..

Anket şirketi YouGov’ın yaptığı ve 1000 kadının katıldığı araştırmada İngiltere’de yetkililerin cinsel taciz sorunlarını ele alma isteği ve becerisine de güven duyulmadığı belirtildi.

Katılanların yüzde 96’sı, yaşadıkları cinsel taciz olaylarını yetkililere bildirmediklerini, yüzde 45’i ise bildirseler bile bir şeyin değişmeyeceğini ifade ettiler.

İLGİLİ HABERLER