• 21/04/2024

Güney Kıbrıs İngiliz turistlere kapılarını açıyor

 Güney Kıbrıs İngiliz turistlere kapılarını açıyor

Kıbrıs Cumhuriyeti, 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren İngiltere’den gelen turistlerin Covid-19’a karşı geliştirilen  ve Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan aşıları yaptırması halinde ülkeye girmesine izin vereceğini açıkladı.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre; Turizm Bakanlığı Müsteşarı Savvas Peridos tarafında yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs turizminin yüzde 13’lük kesimi oluşturan ve geçen yıl pandemi sebebiyle yüzde 85’lik düşüş yaşayan İngiltere pazarı için 1 Mayıs itibarıyla bu uygulamaya geçileceği belirtildi.

Peridos “Bu konuda İngiliz hükümetine bilgi verdik. 1 Mayıs’tan itibaren aşıları tam olan turistlerin herhangi bir karantina uygulaması ya da PCR test zorunluğu olmadan adaya girebileceklerini kendilerine ilettik. Aşıların EMA tarafından onaylı olması ve ikinci dozlarının adaya gelişlerinden en az 7 gün önce yapılması gerektiğini de bildirdik. Ancak adaya girişlerde gerekli görülmesi halinde test yapma hakkımız olduğunu da saklı tutuyoruz” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs, Covid-19 salgınından orta derece etkilenmiş ülkeler grubunda bulunuyor. Şu ana kadar 36.004 vakanın tespit edildiği ülkede ölü sayısı ise 232 oldu.

İLGİLİ HABERLER