• 21/04/2024

Hindistan’da Milyonlarca İnsan Bayram İçin Ganj Nehrinde

 Hindistan’da Milyonlarca İnsan Bayram İçin Ganj Nehrinde

Covid-19 salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında ikinci sırayı tutan Hindistan’da, kısıtlamaları arttırmak yerine, Ganj nehrinde yüzerek kutsal bayramı kutluyorlar. Hindistan’ın her yerinden, hatta ufacık köylerinden bile kilometrelerce yolu bu kutsal bayramı Ganj nehrinde kutlamak için gelen milyonlarca insan; sosyal mesafeye de aldırmıyor. 

Bu yıl Hindistan’ın Haridwar şehrinde düzenlenen bu kutsal bayrama katılmak için öğlene kadar bu bölgeye akın eden insanların sayısı 2 milyonu geçmiş durumda… Öğleden sonra ise en az 2-3 milyon insanın daha bu noktaya ulaşacağı belirtiliyor. Hindistan’ın Covid-19 salgınına rağmen bu bayramı gerçekleştirmesi oldukça garip… Fakat aslında hükümetin kararı bu etkinliğin gerçekleşmemesi yönündeydi. Pazartesi günü günlük vaka sayısının 168 bin olarak kaydedilmesi sebebiyle; devlet sadece negatif teste sahip olanların bu festivale katılabileceğini duyurmuştu. Fakat bu kutsal günde mutlaka yer alması gereken bazı din adamları da dahil binlerce insanın testinin pozitif çıkması sebebiyle bu kural pek de geçerli olmadı.

Kumbh Mela adlı dini bayramda, Hindular nehirde yıkanmanın kendilerini günahlarından arındıracağına ve “moksha” olarak bilinen doğum ve ölüm döngüsünden kurtaracağına inanıyorlar ve bu etkinlik dünyanın en büyük dini organizasyonu olarak kabul ediliyor.Bu nedenle, hükümet her ne kadar güvenlik önlemi almaya çalışsa da, kalabalıktan ötürü bunun imkansız olduğunu söylüyorlar. Milyonlarca insanı kurallara uymaya yönlendirecek sayıda polis ve güvenlik görevlisi yok. Eğer polis insanlara kurallara uymak konusunda baskı yaparsa, izdiham ve kaosun yaşanma ihtimali var. Sonuç olarak milyonlarda Hindu sosyal mesafeye aldırmadan dünyanın en kirli nehirlerinden biri olarak bilinen Ganj nehrinde yüzmeye ve kutlama yapmaya devam ediyor! 

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir