• 14/04/2024

Hindistan’da Trajedi: İnsanlar Hastane Kapısında Ölüyor

 Hindistan’da Trajedi: İnsanlar Hastane Kapısında Ölüyor

Covid-19’un en çok etkilediği ülkeler arasında ilk sırada Hindistan var. Son 24 saatte neredeyse 350 bin yeni vaka kaydedilen ülkede, resmen bir trajedi yaşanıyor. Dünya çapında rekora imza atan vaka sayıları ile Hindistan’da hastane sistemi çoktan çökmüş durumda… Geçtiğimiz günlerde oksijen tüpü yetersizliğinden bir anda 24 kişi hayatını kaybetmişti. Hintliler şimdi de, 4 kişiye aynı anda oksijen verebilecekleri bir tüp üzerinde çalışıyorlar. Fakat bu mevcut trajediyi pek de değiştirmiyor. 

Geçtiğimiz hafta düzenlenen ve milyonlarca insanın Ganj nehrinde yüzdüğü kutsal bayramın ardından ülke çapında insanlar alarma geçmiş durumda. Sayısız vaka ve ağır hasta insanlar hastanelere akın ediyor… Hastanelerde ise adım atacak yer yok. Hastane kapısında, bahçesinde hasta insanlar ve yakınları feryatlar içinde yalvarıyor. Hatta bazı ağır hastalar hastaneye adım atamadan, daha kapısında beklerken hayatını kaybediyor.

Bu durumun ne kadar süre böyle devam edeceği, Hindistan için bir umut olup olmadığı elbette kafaları kurcalıyor. Covid-19’un ikinci dalgasının en ağır vurduğu ülkelerden biri Hindistan ve bu ülkenin nüfusu da oldukça fazla… Trajedinin bu boyutlara ulaşması oldukça üzücü. Dileriz bu ülkedeki çaresiz insanlar, bu acı dönemi atlatmayı başarabilir. 

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir