• 02/03/2024

Gece kulübü müdavimlerinin umudu: ‘Hızlı testler’

 Gece kulübü müdavimlerinin umudu: ‘Hızlı testler’

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hızlı koronavirüs testinin gece kulüplerinin ve tiyatroların yeniden açılmasını sağlayabileceğini öne sürdü.

Pazartesi akşamı, Downing Street 10 Numara’da düzenlediği basın toplantısında Johnson, hızlı ve yanal akış testlerinin ekonominin geçen yıl açılmayan kısımları tarafından kullanılabileceğini belirtti. Hızlı testlerin aşı ile birlikte kombine edilerek ileri bir adım olabileceğini söyleyen Johnson, “ancak karara varmak için hala erken” diye konuştu.

‘GEÇTİĞİMİZ MART’TAN BERİ KAPALI’

Mart 2020’deki ilk Koronavirüs kısıtlamalarından bu yana gece kulüpleri faaliyet gösteremezken, birçok tiyatro sosyal mesafeyi koruyarak hizmet vermek için mücadele etti.

BBC’nin bildirdiğine göre ise bir hükümet kaynağı, “İnsanları büyük etkinliklerde güvenli bir şekilde biraraya getirebilmemiz için daha önümüzde uzun bir yol var” diye konuştu.

‘UYGULAMAK KOLAY DEĞİL’

Öte yandan; Night Time Industries Association’ın patronu Michael Kill, gece kulüpleri gibi mekânların yeniden açılmasına izin verilse bile, hızlı testlerin uygulanmasının kolay olmayacağını söyledi.

BBC’ye verdiği demeçte Kill, gece kulübü idarecilerinin, müşterilerin içeri girmeden önce mekanın dışında ‘sürüntü’ testleri yapmaları gerekeceğini ve 15 dakika beklemesi gerektiği söyledi.

İLGİLİ HABERLER