• 13/04/2024

HS2: Midlands ve Kuzey İngiltere fonları ‘yeniden tahsis edecek’

 HS2: Midlands ve Kuzey İngiltere fonları ‘yeniden tahsis edecek’

HS2: Midlands ve Kuzey İngiltere fonları ‘yeniden tahsis edecek’

İngiltere hükümeti, HS2 demiryolu hattının iptal edilen kuzeydeki kısmından gelen finansmanın nasıl yönlendirileceğine ilişkin daha fazla ayrıntının ana hatlarını çizdi.

Yüksek hızlı rotaların iptalinden elde edilen yaklaşık 4,7 milyar sterlin, Midlands ve Kuzey İngiltere’deki büyük şehirlerin dışındaki belediyelere aktarılacak.

Konseyler, hükümetin rehberliği doğrultusunda fonların belirli projelere tahsis edilmesinden sorumlu olacak.

Ekim ayında rafa kalkmıştı

Ekim ayında hükümet, son yıllarda artan maliyetlerin ardından HS2 hattının West Midlands ile Manchester ve East Midlands arasındaki kısımlarını rafa kaldırmıştı.

Pazartesi günü Yorkshire’da kabine toplantısı yapacak olan Başbakan Rishi Sunak, bunun yerine İngiltere’nin kuzey bölgelerine daha fazla ulaşım finansmanı için 36 milyar £ harcanacağına söz verdi.

Projeden elde edilen 4,7 milyar sterlinin, kuzey İngiltere ve Midlands’deki büyük şehirlerin dışındaki yerel yönetimlere “yeniden tahsis edileceğini” zaten duyurmuştu.

Planlar açıklandı

Ulaştırma departmanı şimdi, finansman süresi ve bireysel yerel otoritelerin dökümü de dahil olmak üzere, parayı nasıl harcamayı planladığına dair bazı ayrıntıları açıkladı.

Paranın nasıl harcanması gerektiğine ilişkin rehberliğin “zamanı gelince” belirleneceğini ekledi ancak uygun olabilecek projeler olarak yeni otobüs ve tren istasyonları, yollar ve toplu taşıma sistemlerini gösterdi.

Ayrıca otobüs ve tren istasyonlarının yenilenmesinin yanı sıra elektrikli arabalar için şarj noktaları inşa edilebileceğini de öne sürdü.

İLGİLİ HABERLER