IFS: İngiltere rekor vergi seviyelerine doğru ilerliyor

 IFS: İngiltere rekor vergi seviyelerine doğru ilerliyor

IFS: İngiltere rekor vergi seviyelerine doğru ilerliyor

Mali Araştırmalar Enstitüsü’nün ((IFS) analizine göre hükümet, kayıtların başlamasından bu yana en büyük vergi artırımı yapan Parlamentoyu denetleme yolunda ilerliyor.

IFS, vergilerin 2024’te yapılacak bir sonraki genel seçime kadar milli gelirin yaklaşık %37’sine ulaşacağını tahmin ediyor.

Bu, 1948’den beri, yani İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında görülmeyen bir seviye olacak.

Rapora yanıt veren bir Hazine sözcüsü, “sunulabilecek en etkili vergi indiriminin” “enflasyonu düşürmek” olduğunu söyledi.

Hazine bakanı Andrew Griffith, Cuma sabahı Times Radyosunun sorulduğunda enflasyonun bir öncelik olduğunu ekledi ancak daha fazla vergi artışı ihtimalini göz ardı etmeyi reddederek şunları söyledi:

“Güçlü bir ekonomiye ihtiyacınız olduğuna inanıyoruz, bunu istikrarlı temeller üzerine inşa etmeniz gerekiyor, bu nedenle enflasyonu kontrol altına almak çok önemli, başbakanın belirlediği öncelik de bu.”

Bu arada, Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) yeni rakamları, ekonominin Ocak ve Mart ayları arasında başlangıçta düşünülenden daha fazla büyüdüğünü gösteriyor.

Gayri safi yurt içi hasıla %0,1 yerine %0,3 arttı. Ancak Nisan-Haziran ayları arasında ONS %0,2’lik okumayı değiştirmeden bırakarak ekonomiyi pandemi öncesi seviyelerin %1,8 üzerine çıkardı.

ONS baş ekonomisti Grant Fitzner, GSYİH büyüme oranının “son 18 ayda neredeyse hiç değiştirilmediğini” söyledi.

Maliye Şansölyesi Jeremy Hunt, “İngiliz ekonomisinin salgından daha önce düşünülenden daha hızlı kurtulduğunu” ve yeni rakamların “şüphecilerin yanıldığını” kanıtladığını ekledi.

İLGİLİ HABERLER