İngiliz diplomatların aileleri İsrail’i terk edecek

 İngiliz diplomatların aileleri İsrail’i terk edecek

İngiliz diplomatların aileleri İsrail’i terk edecek

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İngiliz diplomatların ailelerinin “ihtiyati tedbir” olarak İsrail’den ayrılacağını söyledi.

Büyükelçiliğin açık kalacağı ve yardıma ihtiyacı olanlara konsolosluk hizmetleri sağlamaya devam edeceği belirtildi.

Hamas’ın ülkenin güneyindeki topluluklara yönelik başlattığı ölümcül sürpriz saldırının ardından İsrail, Gazze’den ağır roket ateşine maruz kaldı.

İsrail’de en az 1.200, Gazze’de ise 1.200 kişi öldürüldü.

Birleşik Krallık hükümeti, İsrail’e zorunlu olmayan tüm seyahatlerin yasaklanmasını tavsiye ediyor ve Dışişleri Bakanlığı, diplomatların bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkındaki kararını bu tavsiyeye “doğrultusunda” verdiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı James Cleverley Çarşamba günü İsrail’i ziyaret etti ve İsrail’in, Gazze’de kara askeri operasyonları gerçekleştirmeyi planladığına dair işaretler karşısında İngiltere’nin “sarsılmaz dayanışmasına” sahip olduğunu söyledi.

British Airways Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tel Aviv’e giden bir uçağın güvenlik endişeleri nedeniyle geri dönmesi emrini verdikten sonra ülkeye olan tüm uçuşları askıya aldığını söyledi.

Virgin Atlantic, EasyJet, Ryanair, Wizz Air, Air France, Lufthansa ve Emirates’in tüm uçuşları askıya alındı.

Hükümet Çarşamba günü Hamas saldırısından sonra aralarında çocukların da bulunduğu 17 İngiliz vatandaşının öldüğünü veya kaybolduğunu doğruladı .

İLGİLİ HABERLER