İngiliz milletvekilinin mesajı ülkeyi karıştırdı: “Muhtemelen fahişedir”

 İngiliz milletvekilinin mesajı ülkeyi karıştırdı: “Muhtemelen fahişedir”

İngiltere’de muhafazakâr meclis üyesi Shaun Slator, 30 Aralık’ta Güney Londra’daki bir parkta meydana gelen bir kadına yönelik cinsel saldırı haberine cevaben tartışma yaratan bir tweet attı.

Slator, kadını hedef alarak, “Büyük ihtimalle parasını ödemeyen bir bahisçidir (fahişedir)” yorumunda bulundu.

Slator’un yorumu, sosyal medyada büyük tepki uyandırdı.

The Mirror’a konuşan Slator, “Tecavüzü teşvik etmiyorum, değil mi? Onun bir fahişe olup olmadığını bilmiyorum, ya siz?” ifadelerini kullandı.

İNGİLİZ BAKANDAN SERT TEPKİ GELDİ

Aile İçi Şiddet ve Koruma Bakanı olan İşçi Partisi Milletvekili Jess Phillips, Slator’un yorumunu şiddetli bir şekilde kınadı.

Jess Phillips, “Bu yorumlar tehlikeli ve aptalca. Öncelikle, fuhuş yapan ve sömürülen kadınlar her zaman tecavüze ve istismara uğramaktadır ve bu kadınlarla ilgilenilmelidir. Cinsel olarak sömürülen kadınların ve kız çocuklarının istismara uğramayacağı fikri, ciddi bir örtbas etme ve devlet başarısızlığına yol açan şeydir. Kendini eğitmelidir. İkinci olarak, herhangi bir mağduru damgalamak ve suçlamak alçakçadır ve çok az tecavüzcünün adaletle yüzleşmesinin nedeni de budur” dedi.

SLATOR’DAN CEVAP GELDİ

Gelen tepkilere rağmen yorumundan pişmanlık duymadığını belirten Slator, “Bölgede fahişelerle ilgili yıllardır bildirdiğim büyük bir sorun var ve yerel polis ve belediye bu konuda hiçbir şey yapmıyor gibi görünüyor. Onlara fahişelerin ödeme yapmadıkları için adamları yolda kovaladıklarına dair video kanıtları ve bunun gibi şeyler gönderdim. Buralarda sık sık olan bir şey bu; Erkekler, fahişelere ödeme yapmıyor ve sonra kadınlar tecavüze uğradıklarını söylüyorlar. Parkta yakalandıkları, adamın kaçtığı ve sonra kadının ‘Ah, tecavüze uğruyordum’ dediği başka olaylar da var” dedi.

İLGİLİ HABERLER