İngilizleri ayağa kaldıran olay: Tatlıdil Forumu’na para yardımı ortaya çıktı

 İngilizleri ayağa kaldıran olay: Tatlıdil Forumu’na para yardımı ortaya çıktı

İlk olarak 2011 yılında düzenlenen ve daha sonra da hem İngiltere hem de Türkiye’de gerçekleşen Tatlıdil Forumu ile ilgili dikkat çekici iddialar İngiliz kamuoyunun gündemine oturdu.

İngiltere’nin sol eğilimli köklü gazetelerinden Morning Star, İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nın bu foruma gizlice maddi destek sağladığını yazdı. “Ankara yönetimine destek sağlamak” için bu etkinliklerin yapıldığını yazan İngiliz medyası, İngiliz hükümetinin ise bu konuda yöneltilen sorulara yanıt vermediğini aktardı.

ERDOĞAN VE CAMERON İLE BAŞLAMIŞTI

İngiliz merkezli Declassified UK’e dayandırılan haberde, 2011 yılında dönemin İngiltere Başbakanı David Cameron ve dönemin başbakanı Erdoğan’ın katılımıyla ilk kez gerçekleştirilen etkinliğin detayları da paylaşıldı.

Prens Andrew’un kuruluşun başında olduğu öne sürüldü.

İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirerek kuvvetlendirmeyi amaçlayan etkinliğin eş başkanları arasında eski dışişleri bakanı Jack Straw olduğu belirtilirken son dönemde adı seks skandallarıyla ağrıyan İngiliz Kraliyet ailesi üyesi Prens Andrew’un da kuruluşun başında yer aldığı aktarıldı.

Her yıl düzenlenen iki günlük etkinliğe İngiltere’den üst düzey siyasetçiler, bakanlar, kraliyet ailesi üyeleri ve iş insanlarının gittiği belirtilirken, her yıl toplantı alanının İngiltere ya da Türkiye arasında değiştiği de belirtildi.

252 BİN TL ÖDENMİŞ

İngiliz medyası, 2022’de İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın 11.700 pound para ödediğini de yazdı. İngiliz bakanlık, “Tatlıdil Forumu bir hükümet kurumu olmadığı için bu konuda soruları yanıtlayamayız” açıklamasını yaptı. Açıklamada, bu fonun kimler tarafından finanse edildiği ya da konferansın nerede yapılacağı da duyurulmadı.

Öte yandan yapılan resmi açıklamada, “Türkiye, İngiltere’nin kritik bir partneri ve önemli bir NATO müttefiki. Tatlıdil Forumu bir hükümet kurumu değil. İngiltere Dışişleri Bakanlığı sınırlı finansal destek sağlıyor” denildi. Tatlıdil Forumu’nun kurucuları arasında İngiltere’nin en büyük iki silah şirketi BAE Systems ve Rolls Royce ile birlikte Shell ve BP gibi petrol şirketlerinin de olduğunu Declassified UK yazdı.

İLGİLİ HABERLER