İngiltere, Afgan mülteciler için iskan planı hazırlığında

 İngiltere, Afgan mülteciler için iskan planı hazırlığında

İngiltere hükümeti, Taliban’ın Afganistan’ın kontrolünü ele geçirmesinin ardından, Afganların İngiltere’ye yerleştirilmesi ile ilgili bir plan açıklamaya hazırlanıyor.

Başbakanlık ofisi, başta kadınlar ve kız çocukları olmak üzere ülkede en zor koşulda olanların plana dahil edileceğini açıkladı.

900 ASKER GÖREVLENDİRİLDİ

Kabil Havaalanı’nda binlerce kişi ülkeyi terk etmeye çalışırken İngiliz askerleri, İngiliz vatandaşlarını ve İngiltere hükümeti için çalışmış Afganları tahliye etmeye çalışıyor. İngiliz vatandaşlarının ülkeden tahliyesine yardımcı olmak için 900 asker görevlendiren İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, koordineli bir küresel eylem çağrısında bulunması bekleniyor.

“3300 PERSONEL VE AİLELERİ İNGİLTERE’YE KABUL EDİLDİ”

Pazartesi akşamı İçişleri Bakanlığı, 3300’den fazla Afgan tercüman, personel ve onların ailelerinin yerleşmeleri için İngiltere’ye kabul edildiklerini açıkladı. Bir Başbakanlık sözcüsü, İngiliz görevlilerinin “İngiliz vatandaşlarını ve diğerlerini mümkün olan en kısa sürede güvenliğe kavuşturmaya yardım etmek için inanılmaz zor koşullarda aralıksız çalıştığını” söyledi.

“ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ”

Sözcü, “Afganistan’ı yüz üstü bırakmamanın herkesin çıkarına olduğunu” da belirtti ve şöyle dedi: “Bu, son 20 yılda ülkeyi daha iyi bir yer haline getirmek için çok çalışan ve şimdi yardımımıza ihtiyacı olan Afgan halkına elimizden gelen desteği sağlamak anlamına geliyor.”

İLGİLİ HABERLER