• 21/04/2024

İngiltere çatışma halindeki ülkelere yardımlarını azaltacak

 İngiltere çatışma halindeki ülkelere yardımlarını azaltacak

OpenDemocracy internet sitesine göre Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve basına sızdırılan bir belge, İngiltere’nin yaptığı yardımların Suriye’de %67, Libya’da %63, Somali’de %60 ve Güney Sudan’da %59 azaltılacağı kaydedildi.

Geçtiğimiz haftalarda, Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın bu hafta savaşa insani yardım sağlama taahhüdüne rağmen, üst düzey İngiliz bürokratların, Suriye’ye yardımın geçen yıl verilen 137 milyon sterlin’den bu yıl 45 milyon sterline kadar düşürülmesini görüştükleri anlaşıldı.

PREET GILL: “KESİNTİLER KARGAŞAYA NEDEN OLACAK”

İngiltere Uluslararası Kalkınma Birimi Sekreteri Preet Gill, devlet desteğindeki kesintiler in kargaşaya neden olacağını belirtirken, “Dünyanın en savunmasız insanlarından bazılarını aç bırakacak, sağlık sistemlerini çökertecek ve temiz suya erişimi durduracak. Emin olun insanlar ölecek. Bunun gibi sert kesintiler dünya sahnesinde bir gerilemeyi gösteriyor ve bu durum hepimizi daha az güvenli hale getirecek. Bu küresel Britanya değil” diyr konuştu.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ: “ZOR AMA GEREKLİ KARARLAR…”

Öte yandan hükümet sözcüsü; “Pandeminin İngiltere ekonomisi üzerindeki sarsıcı etkisi, yardıma harcadığımız toplam miktarın geçici olarak azaltılması da dahil olmak üzere bizi zor ama gerekli kararlar almaya zorladı. Dünyada yardımda en önde gelen ülke olmaya devam ediyoruz. Bu yıl yoksullukla savaşmak, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve küresel sağlığı iyileştirmek için 10 milyarın üzerinde harcama yapacağız” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER