• 13/04/2024

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron: “İsrail, uluslararası hukuku ihlal etmiş olabilir”

 İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron: “İsrail, uluslararası hukuku ihlal etmiş olabilir”

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron: “İsrail, uluslararası hukuku ihlal etmiş olabilir”

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İsrail’in Gazze’de uluslararası hukuku ihlal etmiş olabileceğinden endişe duyduğunu belirterek, belirli bir olayın uluslararası hukuku ihlal edip etmediği konusunda her zaman “soru işareti” olduğunu ve avukatların bunu inceleyerek kendisine tavsiyede bulunacağını bildirdi.

Cameron, İngiltere Parlamentosunun Dış İlişkiler Komitesi Oturumunda milletvekillerinin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Alicia Kearns’in, “Gazze Şeridi’nin İsrail tarafından işgal edilip edilmediği konusunda, İngiltere’nin yasal pozisyonunun ne olduğunu” sorusuna Cameron, şu yanıtı verdi:

“Bizim pozisyonumuz, İsrail’in Hamas’a karşı bir kampanya yürüttüğü yönündedir. Bunun uluslararası insancıl hukuka uygun olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmeli ve değerlendirmeliyiz. İsrail’in kendisini işgalci bir güç olarak gördüğünü sanmıyorum ancak bunun doğru olup olmadığı konusunda hukuki tavsiye almak isterim.”

Cameron’ın yanıtının ardından Kearns, Dışişleri Bakanı’na “İngiliz yasalarına göre Gazze’nin işgal altındaki topraklar olarak kabul edildiğini” söyledi ve bunun kayıtlara geçmesi için Cameron’dan teyit etmesini istedi.

Bakan Cameron ise “Bunun yasal tanımını tam olarak bilmiyorum. Geri dönüp kontrol etmem gerekecek.” şeklinde konuştu.

Bunun üzerine, Kearns, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Philip Barton’a dönerek “Sanırım hepimiz Dışişleri Bakanlığının resmi yasal pozisyonunun ne olduğunu bildiğini biliyoruz.” ifadesini kullandı.

Barton da “işgal altındaki Filistin toprakları” ifadesinin kullanılmasının yasal durumdan ziyade bir tanımlama olduğunu ve yazılı tavsiye verilmesi gerektiğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER