• 20/05/2024

İngiltere ekonomisi rekor büyüme kaydetti

 İngiltere ekonomisi rekor büyüme kaydetti

Guy Bell/Rex/Shutterstock

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), ilk çeyrekte GSYH’nin önceki üç aya göre %0,6 arttığını duyurdu. Bu, 2021’in sonlarından bu yana kaydedilen en yüksek büyüme oranı oldu. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen Mart ayı büyümesi, hizmetler ve imalat sektöründeki toparlanmanın etkisiyle %0,4 olarak gerçekleşti.

KPMG Birleşik Krallık Baş Ekonomisti Yael Selfin, “Birleşik Krallık ekonomisinde en kötü dönem geride kaldı. İleriye dönük göstergeler, önümüzdeki aylarda daha fazla ivme olabileceğine işaret ediyor” dedi.

Faiz Oranları ve Enflasyonist Baskılar

Büyümenin hızlanmasıyla birlikte, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürme kararını etkiyelebileceği belirtildi. Ancak, daha güçlü büyümenin enflasyonist baskıları artırabileceği ve bunun da merkez bankası yetkililerinin zor kararlar almasına neden olabileceği bildirildi.

HSBC’den Uyarı

HSBC’de Kıdemli Ekonomist Liz Martins, “Bu yılın başından bu yana gelen tüm sinyaller kesinlikle işlerin nihayet canlanmaya başladığını gösteriyor. Endişe şu ki, eğer faiz indirimleri yapılmazsa, bu toparlanmanın temeli zayıflar ve belki de ivmenin bir kısmını ortadan kaldırır” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER