Kraliyeti ırkçılıkla suçlayan Meghan Markle’a destek

 Kraliyeti ırkçılıkla suçlayan Meghan Markle’a destek

Oprah Winfrey’a verdiği mülakatla İngiliz Kraliyet Ailesi’ni derinden sarsan Meghan Markle’a dünyaca ünlü tenisçi arkadaşı Serena Williams’tan destek geldi.

Serena Williams “Cinsiyetçilik ve ırkçılık kurumlarını ve bizi küçültmek, yıkmak ve şeytanlaştırmak amacıyla kadınları ve renkli insanları karalamak için medyanın kullanılmasını birinci elden tanıyorum” şeklinde bir mesaj yayımladı.

Kadın tenisine damgasını vurmasına rağmen ırkçı-cinsiyetçi muameleye maruz kaldığından sık sık yakınan Serena, düğününe de katıldığı arkadaşı Meghan’a destek verdi.

Siyah sporcu, hamileyken intiharı düşünme noktasına geldiğinde yardım alamadığını anlatan arkadaşının maruz kaldığı zalimliği ve çektiği ıstırabı anladığını belirtti.

23 Grand Slam şampiyonu, gerçekten asil olmanın ne anlama geldiğini Meghan’dan öğrendiğini dile getirdiği tweette şunları söyledi:

“Cinsiyetçilik ve ırkçılık kurumlarını ve bizi küçültmek, yıkmak ve şeytanlaştırmak amacıyla kadınları ve renkli insanları karalamak için medyanın kullanılmasını birinci elden tanıyorum. Kötü niyetli, temelsiz dedikodu ve tabloid gazeteciliğini kınamanın yükümlülüğümüz olduğunu kabul etmeliyiz. Sistematik baskı ve kurban konuma düşmenin akıl sağlığıyla ilgili sonuçları mahvedicidir, tecrit edicidir ve sıklıkla ölümcüldür.

Doğum arasından sonra kortlara geri dönen ve 24. şampiyonluk için uğraşan Serena, çiftin yazın kız çocuklarının dünyaya gelmesini bekledikleri açıklamasına atıfla 8 Mart mesajı da verdi:

“Meghan’ın kızının, benim kızımın ve sizin kızınızın saygıya dayalı bir toplumda yaşamasını istiyorum.”

İLGİLİ HABERLER