Caria Holidays

İngiltere en iyi restoranlarını kaybediyor

 İngiltere en iyi restoranlarını kaybediyor

İngiltere’nin en iyi restoranlarının üçte ikisi Brexit, Covid ve enflasyondan sonra zarar ediyor. Ülkede 700 milyon sterlinlik destek fonu yerel konseyler tarafından ödenmezken birçok işletme kapanmanın eşiğinde.

Borç ödemeleri, personel sıkıntısı ve artan enerji faturaları, İngiltere’nin en iyi 100 restoranının neredeyse üçte ikisini zarara sevk etti. Pandemi, Brexit ve yaşam maliyeti krizinin konaklama sektörü üzerindeki etkisini ortaya koyan araştırma ülkedeki krizi gözler önüne serdi.

YÜZDE 64 ZARARDA

Guardian’da yer alan habere göre, ülkede durgunluk yaklaşırken en büyük restoran şirketlerinin rekor bir yüzde 64’ü şu anda zarar ediyor.

Muhasebe firması UHY Hacker Young tarafından hazırlanan araştırma raporunda sarsıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Birçok işletme, pandemi sonrasında gerçekleştirilen büyük yapılanma programları ve özellikle mal sahiplerine yapılan borç ödemeleri nedeniyle ağır kayıplara uğradı.

SEKTÖR TEHLİKEYE GİRDİ

Pandemi sonrasında kârlarda bir toparlanma bekleyen restoran sektörü, artan gıda enflasyonu ve faiz oranlarındaki artışların neden olduğu tüketici güvenindeki düşüş nedeniyle tehlikeye girdi. İşgücü kıtlığından etkilenen restoranlar kapsama alanını kısıtlamaya zorlanıyor ve bu nedenle özellikle yoğun zamanlarda üretebilecekleri gelir miktarı azalıyor.

Bunlar arasında Wagamama ve Frankie & Benny’nin zincirlerinin sahibi olan ve şu anda 400 restoran ve pub restoranı işleten The Restaurant Group bulunuyor.

Rapora göre, restoran grubu ancak uzun vadede birçok kârlılığa geri dönmeyi bekliyor.

HARCAMALARDA DAHA FAZLA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

UHY Hacker Young’ın ortağı Peter Kubik, restoran sektöründeki birçok kişinin İngiltere’nin resesyona yaklaşmasıyla birlikte tüketici harcamalarında daha fazla düşüş olacağı konusunda endişeli olduğunu söyledi.

DESTEK PAKETLERİ ÖDENMEDİ

Ayrıca bir başka raporda İngiliz konseylerinin yalnızca yarısının destek fonlarını ödediği 700 milyon sterlinlik işletme oranları indiriminin ödenmediği tespit edildi.

İLGİLİ HABERLER