İngiltere Hakkındaki En İlginç Gerçekler

 İngiltere Hakkındaki En İlginç Gerçekler

İngiltere ilgi çeken tarihi ve kültürü ile keşfetmek için can attığımız Avrupa ülkelerinden bir tanesi… Yılın her döneminde ve her mevsimde farklı güzelliklere ev sahipliği yapan bu ülke hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Eminiz ki, özellikle ingiltere’yi ziyaret edenler ve burada yaşayanlar bu ülke hakkında pek çok  şey öğrenmiş ve bir nebze de olsa bu ülkeyi keşfetmiştir… Ama Londra Aktüel bugün sizlerle İngiltere hakkında az bilinen en ilginç gerçekleri paylaşacak. Hazırsanız buyrun o ilginç detayları keşfedelim…

Big Ben Nedir?

İngiltere’nin en ünlü ve sembolik yapılarından biri olan Big Ben eminiz ki gördüğünüzde sizleri de büyüledi. Peki ya saat kulesi olarak tarihe geçen Big Ben’in aslında bir saat kulesi olmadığını söylesek? Evet yanlış duymadınız… Big Ben, 13 tonluk çanın ismidir ve zilin içinde bulunduğu asıl kuleye ise St. Stephen’s Tower adı verilir. Bu çan çaldığında sesini 14 km uzaklıktan rahatça duyabilirsiniz. 

İngiltere, UNESCO Dünya Mirası Listesinde!

Bu güzeller güzeli ülke güzelliği ile bir tek bizleri değil, tarih boyunca pek çok kişiyi etkilemiş… Barındırdığı tüm tarihi ve kültürel yapılar sayesinde bu ülke UNESCO Dünya Mirası listesinde bir yer edinmiş. Sadece Londra şehrinde bile aralarında Tower of London, Westminster Palace, Saint Margaret’s Church ve Maritime Greenwich’in de olduğu 4 çarpıcı eser koruma altındadır. Aynı zamanda, ülkedeki diğer dünya mirasları arasında Blenheim Palace, Canterbury Cathedral, City of Bath, Durham Castle, Saltaire, Stonehenge yer alır. 

Posta Pulunu İngiltere Buldu!

Posta pulunun keşfedilmesinin ve ilk kullanımının nasıl gerçekleştiğini hiç merak ettiniz mi? İngiltere tarihte posta pulunu kullanan ilk ülkedir. Tam da bu sebeple dünya üzerinde posta puluna adını vermek zorunda olmayan tek ülke yine İngiltere’dir. Ayrıca kral ya da kraliçenin resimlerinin olduğu İngiltere pulları eğer baş aşağı yapıştılırsa bu vatana ihanet olarak kabul edilir. 

London Bridge Yıkıla Yıkıla Bir Hal Oldu!

“London Bridge is falling down” tekerlemesini hatırlar mısınız? Bir yerlerde mutlaka denk geldiğimiz bu tekerleme; tarih boyunca tekne ve halatlar kullanılarak defalarca yıkılan London Bridge için bestelenmiş ve günümüze denk ulaşmıştır. 1750’ye kadar Londra’dan geçen Thames Nehrinin üzerindeki tek köprü olan London Bridge ile beraber, bugün burada 20’den fazla tünel ve 200 köprü yer almaktadır.

Kraliçenin Pasaportu Yok ve Hiç Olmadı…

İngiltere kraliçesi hayatı boyunca 100’den fazla ülkeye seyahat etmesine rağmen asla bir pasaporta sahip olmadığını biliyor muydunuz? Bunun tek sebebi ise, İngiltere’de düzenlenen her pasaportun kraliçe adına düzenleniyor olması.

Dünyanın En Büyük Kütüphanesi Burada!

İngiltere pek çok ilke öncülük etmenin yanı sıra, dünyanın en büyük kütüphanesine de ev sahipliği yapıyor. The British Library, 170 ile 200 milyon arasındaki ürünle dünyanın en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşıyor. 1973’te kurulan ulusal kütüphane, çok sayıda dilde kitap, gazete, dergi, pul, harita, müzik ve video kayıtlarını içerir.

Dünyanın En Eski Para Birimi: Sterlin

1200 yıllık tarihi ile sterlin yani bir diğer adıyla pound tarihteki en eski para birimi olarak kabul ediliyor. Roma ve çeşitli imparatorlukların tarih boyunca para yerine kullandığı tüm değerli madenleri bir kenara bırakırsak, İngiltere 1200 yıl önce ilk sterlini piyasaya sürerek, değersiz bir maddeden (kağıt) oluşan ilk para birimini yaratmış olduğunu görüyoruz. 

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *