• 16/04/2024

İngiltere hükümeti grev dalgasını durdurmak için yeni yasa hazırlıyor

 İngiltere hükümeti grev dalgasını durdurmak için yeni yasa hazırlıyor

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, kamu çalışanlarının son dönemde yaygın bir şekilde greve çıkması karşısında yeni “katı yasalar” üzerinde çalıştıklarını açıkladı. İngiltere bu kış sağlıktan, ulaşıma; eğitimden posta hizmetlerine dev bir grev dalgasıyla karşı karşıya.

Bu ay içerisinde ambulans personeli ve hemşirelerin de greve çıkacağı açıklandı. Sunak, parlamentoda milletvekillerine yaptığı konuşmada, “Sendika liderleri makul olmayan bir şekilde davranmaya devam ederse, o zaman İngiliz halkının yaşamlarını ve geçim kaynaklarını korumak için harekete geçmek benim görevim” dedi.

Bir başbakanlık sözcüsü, ilerleyen dönemdeki grevleri sınırlamak için seçenekler üzerinde çalışıldığını söyledi, ancak detay vermedi. Sözcü, ısrarlı sorular üzerine 21 Aralık’ta greve çıkmaya hazırlanan ambulans personelinin eylemlerini yasaklama ihtimalini dışlamadı.

Fakat ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer, Başbakan’ın açıklamaları karşısında, Ulaştırma Bakanı’nın yeni yasaların sektördeki mevcut grev dalgasına yardımcı olmayacağını öne süren yorumlarına dikkati çekti.

Parlamentoya, grevler sırasında ulaşım ağlarında asgari hizmeti garanti edecek bir yasa tasarısı sunulmuştu, ancak tasarı henüz milletvekilleri ve Lordlar Kamarası üyeleri tarafından gündeme alınmadı. Başbakanlık ofisi, mevzuatın diğer hizmetleri de kapsayacak şekilde genişletileceğini söyledi ancak bu hizmetlerin ne olduğunu belirtmedi, herhangi bir zaman çizelgesi de vermedi.

İLGİLİ HABERLER