İngiltere, ilk küresel “Yapay Zekâ Güvenliği Zirvesi”ne ev sahipliği yapıyor

 İngiltere, ilk küresel “Yapay Zekâ Güvenliği Zirvesi”ne ev sahipliği yapıyor

İngiltere, ilk küresel “Yapay Zekâ Güvenliği Zirvesi”ne ev sahipliği yapıyor

Londra’da 1-2 Kasım’da düzenlenen dünyanın ilk küresel “Yapay Zeka Güvenliği Zirvesi”ne, Nazi Almanyası’nın şifrelerinin çözüldüğü ve bilgisayar biliminin kurulduğu yer kabul edilen “Bletchley Park” ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın dört bir yanından çok sayıda hükümet yetkilisi, önde gelen yapay zeka uzmanları, akademisyenler ve sivil toplum temsilcileri, yapay zekanın risklerini değerlendirmek ve koordineli uluslararası eylem yoluyla bu risklerin azaltılmasını ele almak üzere Milton Keynes kentinde yer alan Bletchley Park’ta bir araya geliyor.

Bu alanda, dünyadaki ilk zirve olma özelliği taşıyan etkinlikte, yapay zeka modelleri, yapay zekanın ekonomik büyümeye etkisi, bilimsel ilerlemeyi teşvik ve yapay zekanın kamu yararına kullanımı gibi konular da gündeme alınacak.

RİSKLER MASAYA YATIRILACAK

Zirvenin ilk gününde, İngiltere’nin Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanı Michelle Donelan, uluslararası mevkidaşlarını, teknoloji sektörü liderlerini, akademisyenleri ve sivil toplum temsilcilerini bir araya getirecek. Görüşmede, gelişmekte olan yapay zeka teknolojisinden kaynaklanan ortak riskler masaya yatırılacak.

Etkinliğin ikinci gününde, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, yapay zeka teknolojisindeki risklerle ilgili ne gibi adımların atılabileceği konusunu ele almak üzere hükümet yetkilileri, şirket temsilcileri ve uzmanlardan oluşan küçük bir grubu bir araya getirecek.

Sunak, ayrıca zirvenin ardından X sosyal medya platformunun sahibi Elon Musk’la bir etkinliğe ev sahipliği yapacak ancak Musk’ın zirveye fiziken mi yoksa çevrimiçi mi katılacağı henüz netlik kazanmadı.

İngiliz hükümetinden zirveye katılacak resmi davetli listesine ilişkin henüz açıklamada yapılmadı. Buna karşın, Beyaz Saray, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in zirveye katılacağını duyurdu. Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric de Genel Sekreter Antonio Guterres’in zirveye katılım sağlayacağını açıkladı.

İLGİLİ HABERLER