İngiltere: Kuzey İrlanda Protokolü’nde AB’yle müzakere edilmiş çözümü tercih ediyoruz

 İngiltere: Kuzey İrlanda Protokolü’nde AB’yle müzakere edilmiş çözümü tercih ediyoruz

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Avrupa Birliği (AB) ile gerginliğe neden olan Kuzey İrlanda Protokolü’nde ülkesinin tercihinin, “Birlik’le müzakere edilmiş bir çözüm” olduğunu bildirdi.

Sunak, Blackpool’da düzenlenen 38. İngiliz-İrlanda Konseyi kapsamında İrlanda Başbakanı Michael Martin’le bir araya geldi.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamaya göre, Sunak, özellikle Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığı ve buna bağlı enerji krizi karşısında, ülkesi ve İrlanda’nın ortak çıkarına ilişkin yakın çalışma ve bağları derinleştirme konusundaki kararlılığını dile getirdi.

Görüşmede, İngiltere Başbakanı Sunak, Belfast (Hayırlı Cuma) Anlaşması’nı tüm boyutlarıyla destekleme konusundaki kesin kararlılığını yineledi.

“Kuzey İrlanda’daki halk ve işletmeler, anlaşmaya varılmış çözümler istiyor”

İrlanda Başbakanı Martin de görüşmenin ardından yaptığı açıklamada,

Kuzey İrlanda’daki halk ve işletmelerin, protokole ilişkin sorunlar üzerinde anlaşmaya varılmış çözümler istedikleri konusunda çok net olduğunu ve şimdi bunu yapmanın zamanının geldiğini ifade etti.

Tartışmalı Kuzey İrlanda Protokolü

Brexit anlaşmasının bir parçası olan Kuzey İrlanda Protokolü, Birleşik Krallık’ın parçası olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki ticareti düzenliyor.

İLGİLİ HABERLER