İngiltere polisi, bir kızın avatarına yönelik sanal cinsel saldırıyı araştırıyor

 İngiltere polisi,  bir kızın avatarına yönelik sanal cinsel saldırıyı araştırıyor

İngiltere polisi, bir kızın avatarına yönelik sanal cinsel saldırıyı araştırıyor

İngiltere’de Polis ve Suç Komiserleri Derneği, polisin bir kızın avatarına yönelik sanal cinsel saldırı olayını araştırdığını bildirdi.

Daily Mail’in haberine göre olay, bir sanal gerçeklik (VR) oyununda meydana geldi .

Dernek Başkanı Donna Jones, 2023’te bir şikâyette bulunulduğunu öğrendiğini ve bunun polis soruşturmasını tetiklediğini söyledi.

Gazeteye bilgi veren bir kaynak, sanal olayın fiziksel zarara yol açmadığını ancak “psikolojik travmaya” yol açtığını bildirdi.

Polisten platformlara çağrı

Polis şefleri platformlara kullanıcılarını korumak için daha fazlasını yapma çağrısında bulunurken, Ulusal Polis Şefleri Konseyi’nden (NPCC) Ian Critchley, bir dizi sanal 3 boyutlu alan ve teknolojiye verilen kolektif bir isim olan metaevrenin, “yırtıcı hayvanların çocuklara karşı korkunç suçlar işlemesi için bir geçit oluşturduğunu, bu suçların ömür boyu devam ettiğini biliyoruz. Hem duygusal hem de zihinsel olarak etkiliyor” ifadelerini kullandı.

NPCC, BBC’ye saldırıyla ilgili soruşturmayı hangi gücün başlattığını açıklamadı.

Saldırının kızın avatarı üzerindeki etkisinin, VR deneyiminin sürükleyici doğası nedeniyle arttığı bildirildi.

Psikolojik travma yaşadı

Gazeteye konuşan, konu hakkında bilgisi olmayan, adı açıklanmayan bir üst düzey yetkiliye göre, o sırada 16 yaşın altında olan mağdur, “fiziksel tecavüze uğrayan birininkine benzer” bir psikolojik travma yaşadı.

Ancak ceza hukukunda tecavüz ve cinsel saldırı, fiziksel temasın olması gerektiği belirtilirken, bazı uzmanlar sanal dünyalarda avatarlara yönelik cinsel amaçlı saldırılardan sorumlu olanların etkin bir şekilde yargılanıp cezalandırılabilmesini sağlamak için yasal değişikliklerin gerekli olabileceğini savunuyor.

Araştırmacı Nina Patel’in de başına gelmişti

2022’de araştırmacı Nina Jane Patel de Meta tarafından işletilen Horizon Venues (artık Horizon Worlds’ün bir parçası) adlı sanal bir dünyada tacize uğradığını ve bunu cinsel saldırıya benzettiğini açıklamıştı.

Bu deneyimi hatırlatan Patel, “etrafının erkek sesi çıkaran ve erkekleri temsil eden üç ila dört avatarla çevrili olduğunu ve bu avatarların onu sözlü olarak cinsel taciz etmeye başladığını ve ardından avatarına cinsel saldırıda bulunduğunu” söyledi.

Ulusal Suç Teşkilatı daha önce polisin gelecekte sanal cinsel saldırılarla başa çıkmaya hazır olması gerektiği konusunda uyarmıştı.

İLGİLİ HABERLER