• 14/04/2024

İngiltere Psikolojik Tedaviler İçin Sihirli Mantar Kullanacak

 İngiltere Psikolojik Tedaviler İçin Sihirli Mantar Kullanacak

Magic mushroom bir diğer adı ile sihirli mantar olarak bilinen ve içerisindeki doğal bileşenler sebebi ile psikoaktif ve halüsinatif etkilere sebep olan bu mantar türü artık psikolojik sorunların tedavisinde kullanılacak. Bilim adamları bu konuda hala araştırmalarını sürdürürken, Amerika’nın pek çok eyaletinde anksiyete ve depresyon gibi psikolojik hasarları gidermek adına sihirli mantar kullanılmaya başlandı bile… Amerika’dan sonra bu yeniliğe yeşil ışık yakan bir diğer ülke ise İngiltere oldu. 

Yapılan araştırmalar sihirli mantarın mikro dozlar halinde düzenli olarak tüketilmesinin, depresyon, anksiyete, borderline gibi psikolojik rahatsızlıkları kalıcı olarak düzelttiği belirtiliyor. Tamamen doğal bir yöntem olarak kabul edilen ve çok minimal miktarlarda tüketildiği için kullanan insanlarda hiçbir yan etki yaratmayan sihirli mantarın, kullanılan pek çok kimyasal ilaç ve antidepresandan daha masum ve daha etkili bir yöntem olduğu kanıtlandı. Çalışmayı yapan uzmanlardan Dr. Robin Carhart Harris; Bu ilaçların beynin stres sistemi üzerinde çalışıp, tepkileri körelttiğini ve acı veren duygulara katlanmayı kolaylaştırdığını söylüyor.

Sadece Amerika ve İngiltere değil, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda gibi ülkelerinde sıcak baktığı bu umut verici tedavi yöntemi sayesinde, psikolojik rahatsızlıkların önüne kalıcı şekilde geçilebileceği planlanıyor. Malum son dönemlerde pandeminin bunaltıcı etkileri, ülkelerdeki ekonomik problemler ve işsizlik oranlarının artması insanların daha çok psikolojik problemlerle boğuşmasına sebep oluyor. Aynı zamanda Covid-19’u ağır atlatan insanların da, ileriki dönemlerde depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıklara yakalanma riskleri epey yüksek. İngiltere sihirli mantarın bu konuda iyi bir çözüm olacağını düşünüyor ve bu konudaki araştırmaları tamamlayarak sihirli mantarın tedavi amaçlı kullanımına yakın zamanda başlamak istiyor.

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir