İngiltere Rekabet Otoritesi akaryakıt fiyatlarındaki artışa ilişkin inceleme başlattı

 İngiltere Rekabet Otoritesi akaryakıt fiyatlarındaki artışa ilişkin inceleme başlattı

İngiltere Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA), enflasyon oranının en yüksek seviyeye çıkmasına büyük katkı sağlayan akaryakıt fiyatlarındaki son artışla ilgili detaylı bir inceleme başlattı.

CMA, ham petrolün rafinerilere girdiğinde fiyatı ile rafinerilerden benzin veya motorin olarak ayrıldığında toptan fiyatı arasındaki büyüyen farktan endişe duyulduğunu bildirdi.

FİYAT ARTIŞININ NEDENLERİ

Otorite’nin açıklamasında, “Dünya genelinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs pandemisi sırasında rafinerilerin çalışmayı durdurması ve pandemi sonrası artışın ardından akaryakıt talebini karşılayacak yeterli rafinaj kapasitesinin olmaması bu farkın şişirilmesine neden oldu” denildi.

Bloomberg’in haberine göre, küresel akaryakıt fiyatları, kısmen rafinerilerdeki arz darboğazlarının yanı sıra Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının bir sonucu olarak tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktı.

PERAKENDECİLER ELEŞTİRİ ALTINDA

İngiltere’nin akaryakıt perakendecileri, toptan eşya fiyatlarındaki son düşüşü tüketicilere yansıtmadıkları için ağır eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

CMA, perakende ve toptan akaryakıt arasındaki fiyat farkının son birkaç hafta içinde genişlediğini de vurguladı.

İngiliz hükümeti, Ukrayna’nın işgalinden sonra tüketicilere satış yapan benzin istasyonlarındaki fiyat artışlarını hafifletmek amacıyla Mart ayında yakıt vergisini litre başına 5 puan indirdi, bu şimdiye kadarki en büyük kesinti oldu.

CMA, rafinerilerdeki satış fiyatı ile tüketiciye satış arasındaki farkın, şu anda küresel bir trend olan litre başına 10p’den yaklaşık 35p’ye çıktığını da ekledi.

İLGİLİ HABERLER