Prens Philip’i ‘tanrı’ olarak gören Tanna Kabilesi yasta

 Prens Philip’i ‘tanrı’ olarak gören Tanna Kabilesi yasta

Geçtiğimiz Cuma hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in eşi Prens Philip’e ‘tanrı gözüyle bakılan’ Güney Pasifik ülkesi Vanatu’da büyük üzüntü yaşanıyor. 

Vanatu’daki Tanna kabilesi mensupları Prens Philip için yas töreni yapmaya hazırlanıyorlar.

ADAYA ZENGİNLİK GETİRMESİ BEKLENİYORDU

Kabile mensuplarının Prens Philip’i “Tanna topraklarını zengin ve güçlü bir kadınla evlenmek için terk eden bir dağ ruhu” olarak gördükleri belirtilirken, yıllardır taptıkları Prens’in adaya kaybettiği zenginlik ve bilgeliği geri getirmesini umuyorlardı.

Ölüm haberini alınca yasa boğulan kabile halkının, Prens Philip’in hastalığı nedeniyle tedavi almaya başladığı günden beri üzüntü ve merak içinde oldukları öğrenildi.

‘BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ’

Reuters’a açıklama yapan kabile lideri Yapa, “Tanna insanları ve İngiliz halkı arasındaki bağ çok güçlüdür. Kraliyet ailesine ve İngiltere halkına baş sağlığı dileriz” diye konuştu.

1974’TE BAŞLADI

Kabilenin Prens Philip’i ‘tanrı’ olarak görmelerinde; Philip’in 1974’te İngiliz sömürgesi olan Yeni Hebridleri ziyaret ettiğinde ona gösterilen saygıyı görmelerinin etkili olduğu ifade edildi.

PRENS PHILIP’İ ZİYARET ETMİŞLERDİ

Tanna Kabilesi fertlerinden bazıları, 2007 yılında bir belgesel filminde yer almak üzere İngiltere’ye gelmiş, Windsor Kalesi’nde Prens Philip ile tanışma fırsatı bulmuşlardı.

İLGİLİ HABERLER