İngiltere, serbest limanlara sağlanan vergi indirimlerini 5 yıl uzatacak

 İngiltere, serbest limanlara sağlanan vergi indirimlerini 5 yıl uzatacak

İngiltere, serbest limanlara sağlanan vergi indirimlerini 5 yıl uzatacak

İngiltere’de Maliye Bakanı Jeremy Hunt, önümüzdeki hafta yapacağı Sonbahar Açıklamasında İngiltere serbest limanlarına sağlanan bazı vergi indirimlerini 5 yıl uzatacak.

Hükümet İngiltere’de sekiz, İskoçya’da iki ve Galler’de iki serbest liman kurulmasına izin verdi ve bunların hepsi de çeşitli geliştirme aşamalarında.

Hükümet ayrıca Stormont’ta güç paylaşımı yeniden sağlandığında Kuzey İrlanda’da da bir serbest liman kurmayı umuyor.

Bu tesisler aynı zamanda bakanların istihdam yaratma, yenilenme ve ticareti teşvik etmek amacıyla İngiltere’nin farklı bölgelerine “seviye atlatma” girişimlerinin de temel taşlarından birini oluşturuyor.

UZAKLAŞTIRMA RİSKİ TAŞIYOR

Hükümet bu planların ekonomik büyümeyi artıracağını umuyor ancak eleştirmenler, bu planların, ekonomik faaliyetleri ülkenin diğer bölgelerinden uzaklaştırma riski taşıdığını söylüyor.

Hükümetin orijinal politikasına göre mevcut vergi indirimlerinin çoğu, şirketler için sadece Nisan ya da Eylül 2026’ya kadar geçerli olacaktı. Bunun bir istisnası, şirketlerin bir serbest limanda ilk kuruluşlarından itibaren beş yıla kadar yararlanabilecekleri iş oranı indirimiydi.

Hükümet yetkililerine göre Hunt, şirketlerin serbest limanlarda faaliyete geçmelerine yardımcı olmak amacıyla bazı vergi indirimlerini 2026’dan 2031’e kadar uzatacak.

Bu hamle, gelecekteki yatırımlarla ilgili endişeleri hafifletmenin yanı sıra yeni gelecek bir İşçi Partisi hükümetinin politikayı çözme ihtimalini de azaltacak. Ana muhalefet partisinin serbest limanları kapatmak gibi bir planı yok ancak bunlar bir öncelik de değil.

Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, “Mali olaylar öncesinde yapılan spekülasyonlar hakkında yorum yapmıyoruz.” denildi.

İLGİLİ HABERLER