• 20/05/2024

İngiltere, Siber Saldırılardan Sorumlu Tuttuğu Çinli Firmaya Yaptırım Uygulayacak

 İngiltere, Siber Saldırılardan Sorumlu Tuttuğu Çinli Firmaya Yaptırım Uygulayacak

Getty

İngiltere, 2021-2022 döneminde milletvekillerine ve seçim komisyonuna yönelik siber saldırılardan “Çin devletine bağlı aktörleri” sorumlu tuttuğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, bu saldırılar nedeniyle Çin devletine bağlı olduğu öne sürülen APT31 grubuyla bağlantılı iki kişi ve bir şirkete yaptırım uygulanacağını bildirdi.

Tehlike Altında Olan Seçim Süreçleri

Açıklamada, İngiliz seçim komisyonunun, 2021-2022 yıllarında Çin devletiyle bağlantılı siber saldırılar nedeniyle büyük olasılıkla tehlikeye atıldığının da değerlendirildiği aktarıldı. Ancak, söz konusu faaliyetlerin seçim süreçlerini etkilemediği ve seçmen kayıtlarının etkilenmediği vurgulandı.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı’nın Açıklamaları

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cameron, İngiliz demokrasisine yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu belirterek, Çin tarafından desteklenen örgütlerin siber saldırılar düzenlediğine atıfta bulundu. Cameron, Çin’in Londra Büyükelçisi Cıng Ziguang’ın da Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını açıkladı. Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden ise parlamentoda yaptığı konuşmada, Çin devletine bağlı aktörlerin hem İngiltere’nin seçim izleme kurumuna hem de milletvekillerine yönelik siber saldırılarda bulunduğunu belirtti.

Yaptırımlar ve Tepkiler

Bakan Cameron, söz konusu siber saldırılardan sorumlu kişi ve gruplara seyahat yasakları ve mal varlıklarının dondurulması gibi yaptırımların uygulanması kararı aldıklarını kaydetti. Bu hamle, İngiltere’nin demokrasisini koruma ve saldırgan siber faaliyetlere karşı güçlü bir duruş sergileme çabalarının bir parçası olarak değerlendiriliyor.

İLGİLİ HABERLER