İngiltere, Suriyeli mültecileri geri göndermeyeceğini açıkladı

 İngiltere, Suriyeli mültecileri geri göndermeyeceğini açıkladı

İngiltere hükümeti ülkedeki Suriyeli mültecileri; Suriye güvenli olmadığı gerekçesiyle bu geri göndermeyeceğini açıkladı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı’ndan bilgilendirmede, “Mevcut koşullarda insanları Suriye’ye göndermiyoruz. İngiltere, Suriye’nin kendileri için tehlikeli olmaya devam ettiği yönündeki BM kararıyla mutabık” denildi.

Açıklama, İçişleri Bakanlığı’nın Suriye’den gelen bir mültecinin iltica başvurusunu, bu ülke güvenli olduğu gerekçesiyle reddetmesinin sonrasında geldi.

İngiltere basınında 9 Ocak tarihli bir haberde; 25 yaşındaki bir mültecinin, Mayıs 2020’deki başvurusunda Suriye’ye geri dönmek zorunda kalırsa asker kaçağı olduğu için tutuklanacağı ve öldürüleceğini belirttiği aktarılmıştı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI REDDETMİŞTİ

Ancak İçişleri Bakanlığı’nın gerekçeyi yeterli bulmayarak başvuruyu geçen ay reddettiği ve mülteciye verilen cevapta, “zulüm göreceği konusunda makul bir ihtimal olmadığının” yazıldığı ifade edilmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Ekim 2021’de yayımladığı bir raporda, gönüllü olarak geri dönenlerin Suriye hükümeti ve hükümet bağlantılı milislerin işkence, yargısız infaz ve insan kaçırma gibi ağır insan hakları ihlalleri ve zulümlerine maruz kaldıkları belirtilerek, mültecilerin Suriye’ye iade edilmemesi gerektiği vurgulanmıştı.

İLGİLİ HABERLER