• 19/05/2024

İngiltere, Türkiye’de yapılmış aşılara dair sertifikaları kabul edecek

 İngiltere, Türkiye’de yapılmış  aşılara dair sertifikaları kabul edecek

İngiltere’nin, Türkiye’de aşılanmış kişilerin aşılarını geçerli kabul edeceği duyuruldu.

Konuyla ilgili T.C. Londra Büyükelçiliği’nden yapılan açıklama şu şekilde;

Türkiye’de yapılmış Covid-19 aşılarına dair sertifikaların İngiltere tarafından tanınacağı açıklanmıştır.

Böylece, İngiliz makamlarınca onaylanmış aşılardan biriyle (AstraZeneca, BioNTech, Moderna, Janssen) seyahatten 14 gün önce Türkiye’de tam olarak aşılanmış yolcular için, İngiltere’ye seyahat öncesinde Covid-19 testi yaptırılması, İngiltere’ye varışta beyan edecekleri adreste karantinaya girme ve varışlarını izleyen sekizinci günde PCR testi yaptırma zorunluluğu kaldırılmıştır. Sadece yolcu takip formu (passenger locator form) doldurulması ve İngiltere’ye varıştan sonra ikinci günde PCR testi yaptırılması gerekecektir.

Sözkonusu uygulama 11 Ekim 2021, saat 04:00 itibarıyla geçerli olacaktır.

Ayrıca, Ekim ayı sonu itibarıyla, Türkiye’den gelen tam olarak aşılanmış yolcuların ikinci gün PCR testi yerine, daha düşük maliyetli ve daha hızlı sonuç veren “lateral flow” (antijen) testi yaptırmaları mümkün olacaktır.

İngiltere’de onaylı aşılarla aşılanmamış yolcuların ise varışları öncesinde son 72 saat içinde PCR testi yaptırmaları, İngiltere’ye varışlarını izleyen 10 gün süresince beyan edecekleri adreste karantinaya girmeleri ve karantinanın 2. ve 8. gününde PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Bu durumdaki yolcular, arzu etmeleri halinde, tercihlerini İngiltere’ye varışta ibraz edilen yolcu takip formunda (passenger locator form) belirterek ve önceden rezerve ettirerek yaptırılacak beşinci gün testini yaptırarak, karantinalarını erken sonlandırabilecektir.

Konuyla ilgili İngiltere hükümetinin açıklaması için tıklayın!

İLGİLİ HABERLER