İngiltere Ulusal Güvenlik Danışmanı: Dünya Soğuk Savaş döneminde daha güvenliydi

 İngiltere Ulusal Güvenlik Danışmanı: Dünya Soğuk Savaş döneminde daha güvenliydi

İngiltere Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Lovegrove, Doğu ve Batı’nın Soğuk Savaş döneminde birbirini daha iyi anladığını, bugün ise yeterince iletişim kurmadıkları için yanlış hesapların arttığını söyledi. Lovegrove, “Kontrolsüz çatışma riski arttı, nükleer savaş riski doğdu” dedi.

Washington DC’deki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde konuşan Lovegrove, eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in “Ağız dalaşı savaşmaktan iyidir” hatırlattı, Batı’nın Rusya ve Çin’le yeterince temas kurmadığını vurguladı.

Lovegrove, Soğuk Savaş süresince Batı’nın “Sovyet doktrinini ve kapasitesini anlamayı kolaylaştıran” müzakerelerden faydalandığını, bunun “karşı taraf” için de geçerli olduğunu belirtti.

“Bugün ise gelecekte bizi tehdit edebileceklerle bu tarz bir diyaloğumuz yok. Özellikle de Çin’le…” diyen Lovegrove, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diyalogla oluşan güven ve şeffaflık, sözler tutulmadığında ve yanlış bir hareket gördüğümüzde bunu söyleme konusunda daha etkin olabileceğimiz anlamına da geliyor.”

İLGİLİ HABERLER