• 20/05/2024

İngiltere üniversitelerinde Filistin’e destek eylemleri yayılıyor

 İngiltere üniversitelerinde Filistin’e destek eylemleri yayılıyor

AA

ABD’de başlayan Filistin’e destek gösterileri, İngiltere üniversitelerine de yayılmaya başladı. Columbia Üniversitesinde patlak veren Filistin yanlısı protestolar, İngiltere’deki öğrenci topluluklarını harekete geçirdi. Ülkenin dört bir yanındaki üniversitelerde öğrenciler, Filistin’e destek için kampüslerde çadır kurarak kampanya başlattı.

Newcastle Üniversitesi, Bristol Üniversitesi, Warwick Üniversitesi, Leeds Üniversitesi, Sheffield Üniversitesi ve Sheffield Hallam Üniversitesi gibi üniversitelerde öğrenciler, açık alanlarda toplanarak kamplar kurdu ve Filistin’e destek çağrıları yaptı. Katılımcılar, üniversitelerin İsrail’e silah sağlayan şirketlerle olan iş birliklerini sonlandırmasını talep etti. Protestocular ayrıca, Filistin’e destek verirken ifade özgürlüğü ve güvenlik haklarının korunmasını istedi.

Newcastle Üniversitesi’ndeki Kamp Kurma Eylemleri

İngiltere’nin kuzeyinde yer alan Newcastle Üniversitesi’nde, “Newcastle Apartheid off Campus” adlı öğrenci grubu, kampüs içerisinde çadırlar kurarak saat 17.00’de (TSİ 19.00) günlük mitingler düzenlemeye başladı. Grup, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, üniversitenin İsrail ordusuna askeri malzeme sağlayan şirketlerle ilişkilerini sonlandırmasını talep etti.

Bristol Üniversitesi “Soykırımın Suç Ortağı” Olarak İtham Edildi

Bristol Üniversitesi’nde de öğrenciler, üniversitenin İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarındaki suç ortaklığına dikkat çekmek için çadır kurdu. Öğrenciler, çadırlara “Filistin özgür olana kadar kimse özgür değil”, “Silah şirketleri çocukları öldürüyor” gibi ifadeler yazdı ve “Bristol Üniversitesi, ellerinizde kan var” pankartları açtı.

Sheffield’deki Filistin İçin Dayanışma Grubu

Sheffield kentinde, Sheffield Üniversitesi ve Sheffield Hallam Üniversitesi’nden öğrenciler, personel ve mezunlardan oluşan “Filistin için Sheffield Kampüs Koalisyonu (SCCP)” adlı grup, Filistin’le dayanışma göstermek amacıyla üniversite bahçesinde çadır kurdu. Grup, üniversitelerin İsrail üniversiteleriyle tüm bağlarını kesmesini ve Gazze’de ateşkes çağrılarını desteklemesini istedi.

ABD’deki Filistin’e Destek Gösterileri ve Gözaltılar

ABD’de Columbia Üniversitesi’nde Filistin’e destek için başlatılan protestolar sırasında 108 öğrenci gözaltına alındı. Bu olay, üniversitelerde Filistinli öğrencilere yönelik ifade özgürlüğü tartışmalarını alevlendirdi. ABD genelinde 50’den fazla büyük üniversitede Filistin’e destek gösterileri devam ediyor ve polisin son iki haftada 1000’den fazla kişiyi gözaltına aldığı belirtiliyor. Öğrenciler, Filistin’e destek gösterilerinin ülke genelinde genişlemesini hedefliyor.

İLGİLİ HABERLER